Geri Dön

Cumhurbaşkanı Akıncı: 'Başbakan ayağımıza kurşun sıkıyor'

Başbakan Özgürgün, müzakereleri eleştirdi "dilenci" benzetmesi yaptı. Cumhurbaşkanı Akıncı'dan yanıt çok sert oldu; "Başbakanı kınıyorum"

Cumhurbaşkanı Akıncı: 'Başbakan ayağımıza kurşun sıkıyor'

Cumhurbaşkanı Akıncı: Başbakan ayağımıza kurşun sıkıyor


MİLLİYET LEFKOŞA
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Hüseyin Özgürgün'ün, Kıbrıs müzakerelerine yönelik, "Ezilmiş, büzülmüş, bitmiş, anlaşma dilenen bir ortam görüyorum" yönünde açıklama yapmasına çok sert yanıt verdi ve "Başbakanı olduğu bir devletin seçilmiş Cumhurbaşkanı’na hakaret etmeye başlayan bir kişilikle karşı karşıyayız" dedi. Devletin tepesindeki kriz Başbakan Özgürgün'ün Kıbrıs süreci ile ilgili yaptığı açıklamalarla alevlendi. "Hep biz eğdik başımızı, hep biz direddik anlaşma için. ‘Mecburuz, öldük, bittik, anlaşma olmazsa yandık’. Böyle bir şey yoktur, anlaşma olmazsa niye öldük bittik ki, niye yandık" diye konuşan Başbakan Özgürün, şunları kaydetti; "Anlaşmanın, bizim kadar Rumların da ihtiyacı olduğunu ortaya koymamız lazım ki bir anlaşma olsun. Yani sanki biz öldük anlaşma dileniyoruz, Rum tarafı da bir anlaşmayı bize lütfedecek. Böyle giderse, ki uzun süredir süreç maalesef böyle gidiyor, bunun yansıması bizim için iyi olmaz. Bizim için ortaya çıkacak anlaşma metni de iyi olmaz, hayırlı olmaz. Onun için, biraz duruş ortaya koymak lazım. Yani masadasın, sürekli petrol, doğalgaz, ihalelerle, sürekli başka ülkelerle anlaşmalar yapıyorsun. Bizden ses yok. Sayın Cumhurbaşkanı’ndan tıs yok. Ben anlaşmaya mecburum gibi boynu bükük oturuyor. Kıbrıs Türk halkı böyle bir lider mi istiyor, böyle bir masada duruş mu istiyor?"

'Eziklik duruşu var'

"Rum tarafı saldırıyor. Anastasiadis her gün bir şey söylüyor; ‘Güzelyurt verilmeden çözüm olmaz, Karpaz verilmeden çözüm olmaz’ diyor, sürekli aşağılayıcı demeçler. Mümkün olduğu kadar cevap vermeye çalışıyorum. Cevap verildiğinde, ‘cevap vermeyelim de masaya zarar vermesin’ deniyor. Karşı taraf yaptığında zarar vermiyor mu? Onlar da yapmasın. Durdursun, ‘anlaşmaya gidiyoruz’ desin. Biz her şeyi durduracağız, Rum tarafı her şeyi yapacak, sonra, biz anlaşma isteriz, öldük bittik. Böyle bir ezikliği, böyle bir duruşu asla kabul etmiyorum. Asla Kıbrıs Türk halkı da kabul etmez, öyle ezilmiş, büzülmüş, bitmiş, anlaşma dilenen bir ortam görüyorum. Maalesef buna da çok büyük tepki gösteriyorum. Öyle bir şeyi biz asla kabul etmiyoruz." Başbakan Özgürgün'ün sözleri üzerine bir açıklama yayınlayan Cumhurbaşkanı Akıncı, "Müzakerelerde 23 Ağustos’tan itibaren başlayacak önemli bir sürecin arifesinde, “ezilmiş, büzülmüş, silik, dilenen” gibi sıfatlarla Başbakan Özgürgün, aniden şahsımı aşağılama ve itibarsızlaştırma gayretkeşliğine girişmiştir" dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı: Başbakan ayağımıza kurşun sıkıyor

'Başbakan'ı kınıyorum'

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Bunu yaparken gerçekte kendini ve makamını itibarsızlaştırdığının farkında bile değildir. Başbakanın siyasi olgunluktan son derece uzak bu haksız ve çirkin saldırısını esefle kınıyorum. Şunu bilsin ki, bu tür sıfatları halkımız bize yakıştırmaz. Başbakan bu sıfatları başkası için kullanmadan önce dönüp bir aynaya bakmalıdır.şe içinde olduğunu söyleyen Başbakan, benimle haftalık görüşmelerinde bu endişelerini dile getirmiyor. Geçen hafta içinde, iki kez benimle bir araya geldiği halde, endişelerini gidermek için hiçbir soru sormamıştır. Tam tersine, her defasında müzakere sürecine hükümetin tam destek verdiğini belirtmiştir."

'Çözüm için uğraşıyorum'

"Şimdi “masada ne aldık, Akıncı açıklasın” diyor ve kendine düzenli gönderilen tutanakları okumadığını da ele veriyor. Müzakere sürecinin bu şekilde açıklamalarla yürüyemeyeceğini de bilmezden geliyor. Saygıdeğer halkımıza şunu duyurmak isterim; müzakere sürecinde kritik bir dönemece girmiş bulunuyoruz. Önce de çeşitli vesilelerle açıkladığım gibi, 4 başlıkta sağlanan ilerlemeler yanında, aşılması gerekli önemli zorluklar da vardır. Toprak ve güvenlik konuları ise uzlaşma bekleyen ve henüz ayrıntılı olarak ele alınmayan iki ciddi konudur. Sürecin başından beri halkımıza verdiğim söze uygun olarak ve 11 Şubat 2014 mutabakatına sadık kalarak, karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm için uğraş vermekteyiz."

'Çözüm oluyor telaşı'

"Kıbrıs Türk halkının gerçek çıkarlarını gözeterek, her iki toplumun eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşayacakları adil bir çözüme ulaşmaya çaba harcıyoruz. Halktan aldığımız güçle bu çabayı ezilmişlik duygusu içinde değil; onurla, gururla yürütmekteyiz. “Çözüm dilenciliği” değil ama “çözüm kararlılığı” ile hareket etmekteyiz. Böylesi bir ortamda Başbakanın “Eyvah galiba çözüm oluyor” telaşı içerisinde saldırıya geçmesi ve bizi masa başında zayıf düşürecek bir yaklaşım sergilemesi makamına yakışmayan bir tutumdur. şbakan Özgürgün, bugünden kamplara bölünmeyi tetikleyerek ancak kendimize zarar vereceğimizi anlamaktan aciz mi?

'Nereye yürüyecekse, yürür'

"Yaptığım uyarılara kulak vermeyerek, ha bire ayağımıza kurşun sıkmaları yetmezmiş gibi, şimdi de açıktan saldırıya geçilmesini elbette halkımız değerlendirecektir.olarak şunu belirtmek isterim: Süreçte önemli ilerlemeler sağlamamıza rağmen Rum tarafı henüz sonuca ulaşmak için gereken makul ve gerçekçi noktada değildir. Önümüzdeki süreçte temenni ederim ki o noktaya gelinir ve her iki tarafın da yararına olacak, aynı zamanda bölge istikrarına da katkı yapacak bir çözüme ulaşırız. Ogün geldiğinde Başbakan nereye doğru yürüyecekse o yöne gider. Benim kiminle yürüyeceğimi merak etmesin, ben her şart altında halkımla birlikte yürüdüğüm yoluma devam edeceğim."

Trump 'Yüzyılın Planı'nı açıkladı: Kudüs bölünmemiş bir şekilde İsrail'in olacakABD Başkanı Trump, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini açıkladı. Trump, Filistin'in bağımsız devlet olabilmesi için 4 yıllık süre öngördüklerini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber