Cumhurbaşkanı Erdoğan: KKTC gurur kaynağımız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kıbrıs Türkünün verdiği eşitlik ve özgürlük mücadelesinin en somut eseri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bugün hepimiz için gurur kaynağıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: KKTC gurur kaynağımız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: KKTC gurur kaynağımız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kıbrıs Türk halkı, yıllardır verdiği hak ve hürriyet mücadelesinde, baskılara boyun eğmeyeceğini, özgürlük ve bağımsızlığını koruyacağını, meşru haklarından hiçbir koşulda vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya ispat etmiştir." ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Erdoğan'ın, "20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı" vesilesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya mesaj gönderdi.

Erdoğan, mesajında, Barış Harekatı'nın Kıbrıs Türkü'nü Ada'nın eşit ve ortak sahibi olarak hürriyetine kavuşturduğuna dikkati çekerek, tüm Kıbrıs Türk halkının Barış ve Özgürlük Bayramı'nı en kalbi dilekleriyle kutladı. Kıbrıs Türkü'nün geleceğini teminat altına alan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerine katılamayacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: "Bu anlamlı ve özel günde düzenlenecek törenlere beni temsilen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga iştirak edecektir. Kıbrıs Türk Halkı, yıllardır verdiği hak ve hürriyet mücadelesinde, baskılara boyun eğmeyeceğini, özgürlük ve bağımsızlığını koruyacağını, meşru haklarından hiçbir koşulda vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya ispat etmiştir. Kıbrıs Türkü'nün kararlı mücadelesinde her zaman yanında olan Anavatan Türkiye, 20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirilen Barış Harekatı'yla tesis edilen barış, istikrar ve huzurun güvencesi olmaya devam edecektir."

"Türkiye, her koşulda sizlerin yanında olacaktır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, müzakere sürecinin en kısa zamanda adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüme ulaşması yönünde Kıbrıs Türk tarafının sergilenen yapıcı ve kararlı çabaları desteklediğini belirterek, şu görüşlere yer verdi:

"Türkiye, BM ile işbirliği içerisinde samimiyetle sarf ettiğiniz bu çabalara yönelik desteğini bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdürecek, tarihi ve ahdi sorumlulukları çerçevesinde Kıbrıs Türk halkının yanında olmaya devam edecektir. Ada'da kalıcı bir çözüm için her iki tarafın da irade ve kararlılık göstermesi şarttır. Rumların da Türk tarafı gibi samimiyetle çaba sarf etmesi halinde elli yılı aşkın bir zamandır süren bu meselenin çözüme kavuşması, böylelikle sadece Ada'da değil tüm Doğu Akdeniz'de işbirliği, güvenlik ve refah ortamının hakim olması mümkün olabilecektir. Geçmişte yaşanan zorluk ve acılara, bugün hala maruz kaldığı haksızlıklara rağmen Kıbrıs Türkü, özgürlüğüne sahip çıkmayı bilmiştir. Kıbrıs Türkünün verdiği eşitlik ve özgürlük mücadelesinin en somut eseri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bugün hepimiz için gurur kaynağıdır. Kıbrıs Türk halkının kendi ayakları üzerinde geleceğe güvenle bakması ve yeni nesillere müreffeh bir gelecek bırakabilmesi ortak arzu ve çabamızdır. Bu süreçte Türkiye, her koşulda sizlerin yanında olacaktır. Bu düşüncelerle bir kez daha Barış ve Özgürlük Bayramınızı tebrik ediyor, kurtuluş mücadelesinde canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükran ve saygıyla yad ediyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: KKTC gurur kaynağımız

Türkiye'nin birlik, beraberlik ve bağımsızlığına yönelik 15 Temmuz'da yapılan darbe girişimine karşı ilk andan itibaren milli iradeden, meşru hükümetten ve demokrasiden yana tavır alan Kıbrıslılara şükranlarını sunan Erdoğan, şunları kaydetti. "Ülke tarihimizin en alçak darbe teşebbüslerinden biri olan bu hain eylem, milletimizin, emniyet güçlerimizin, siyaset ve medya mensuplarımızın cesur duruşu yanında, sizin gibi kara gün dostlarımızın desteğiyle boşa çıkarılmıştır. Şahsım ve tüm Türkiye adına zat-ı alilerinin nezdinde Kıbrıslı kardeşlerime en derin selam ve muhabbetlerimi iletiyorum. 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramınız kutlu olsun."

17 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber