UNUTKANLIK, HUZURSUZLUK VE YORGUNLUK ŞİKAYETİNİZİN SEBEBİ

VİTAMİN B 12 EKSİKLİĞİ OLABİLİR!!'

                Vitamin B 12 vücutta çeşitli biyokimyasal olaylar, DNA sentezi, büyüme ve nörolojik fonksiyonlar için gerekli B grubu suda eriyen bir vitamindir.

                B 12 vitamininin tek kaynağı   hayvansal kaynaklı  proteinlerdir. En çok kırmızı  et, tavuk, midye  ve karaciğerde bulunur.   Bitkisel herhangi bir kaynağı bilinmemektedir. Vücutta bir miktar kalın barsakta bakteriler tarafından  sentezlenir ama  burada sentezlenen B12 vitamini vücut tarafından kullanılamaz .

                Vitamin B 12 karaciğerde depolanır. Depo edilebilen miktar   vücudumuzun  en az  3-4 yıllık ihtiyacını karşılayabilir; bu nedenle B12 vitamini eksikliğine bağlı bulguların ortaya çıkması çok geç olur.   

                Günlük diyetimiz ile  alınması önerilen  vitamin B12  miktarı  2-3 mikrogramdır.  Sıradan bir diyet bile bu ihtiyacı fazlasıyla  karşılar.

                Vitamin B 12 Eksikliği Neden oluşur?

-B 12 vitamin eksikliği daha çok katı vegeteryanlarda görülür.   

- Uzun süre mide ilacı kullananlarda, mide-barsak ameliyatı geçirenlerde,  kronik gastriti ve inflamatuar barsak hastalığı olanlarda  ise emilim bozukluğuna  bağlı olarak   vitamin B12 eksikliği oluşur.

-Gebeliğinde vitamin B12 eksikliği olan annelerin bebeklerinde,   fenilketonürili  hastalarda da görülebilir.

                Vitamin B 12 Eksikliğinde :

-Kansızlık ve buna bağlı halsizlik, yorgunluk, çarpıntı

-Büyüme geriliği, iştahsızlık

-Ağız içinde  aft,  düzleşmiş, parlak bir dil

-Tat ve koku alma duyusunda bozulma

-Ellerde ve ayaklarda uyuşma, hissizlik, huzursuzluk, kuvvet kaybı

-Psikolojik bozukluklar  özellikle depresif ruh hali

-Unutkanlık

-Demans

-Baş dönmesi, denge bozukluğu, kulak çınlaması  gibi  belirtiler görülür.

 

                Tanı Nasıl Konur?

Kanda ölçülen vitamin B12 düzeyi  tanıda standart bir testtir. Ayrıca  tam kan tetkiki ve çeşitli biyokimyasal testler ile eksikliğin varlığı, derecesi ve sebebi netleştirilir ve tedavi şekli belirlenir.

                Tedavide;

Ağız yoluyla veya kas içine yapılan enjeksiyon  ile  vitamin B12 verilir.  Verilekcek  miktar ve süresi nedene bağlı olarak doktor tarafından belirlenir.

 Vegeteryanlarda , diyetle alımın yetersiz olduğu durumlarda, emilim bozukluğuna yol açan  tedavi edilemeyen nedenler söz konusu olduğunda  günlük gereksinim  kadar vitamin B12  içeren ilaçlar   ömür boyunca diyete eklenmelidir.

                Tarama İçin:

Yaşına   ve önceki sağlık durumuna bakılmaksızın psikiyatrik hastaların ilk başvurularında serum vitamin B12  düzeyine  rutin olarak bakılmalıdır. 

Eksikliğe yol açabilecek  nedenlerden biri bile varsa yılda en az 1 kez  65 yaşından sonra ise  mutlaka her yıl vitamin B12 düzeyi ölçülmelidir.