Neden, artık gemi turları yapmıyoruz?

14 Temmuz 2019

Üç tarafımız denizlerle çevrili ama denizi görenimiz, girenimiz çok az! Yüzyıl öncesine dayanan deniz seferleri ise artık yok gibi! Önceki yıl, tarifesini görmüştüm, Trabzon’dan kalkan gemiler Paris’e kadar her ay düzenli olarak sefer yapıyormuş!
Şimdi hayali bile zor!

Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Avrupa Hukuk Fakülteleri Dekanlar Kurulu Başkanlığı da yapan, uluslararası hukuku ve denizciliği çok iyi bilen bir hukukçumuz. Öylesine değerli bilgi notları göndermiş ki, hepimizin kulağına küpe olması gerekir!..

Yabancı gemiler!

‘Yıllardır yabancı gemilerin sahillerimizin kaymağını yemesi hiç içime sinmiyor. Turizm konusunda da yazdığınız için konuya eğilirsiniz diye kullanabileceğiniz bazı argümanları takdim ediyorum. Artık turist gemileri de yüzer otel niteliğinde. Girişimcilerimizin konuya el atması çok iyi olacaktır. Türkiye sahilleri her yönüyle cruise dedikleri gemi gezileri için ideal limanlar içeriyor. Düşünebiliyor musunuz, Antakya’dan başlayan, Mersin, Antalya, Marmaris, Kuşadası, İzmir, Dikili, Çanakkale, Mudanya-Bursa, İstanbul, Sinop, Samsun, Ordu, Trabzon limanları ne kadar çok tarihi ve turistik yerlere ulaşmak için ideal uğrak yerleri olabilir.

Eskiden S/S Tarı vapuru, daha sonra M/V Akdeniz, M/V Karadeniz gemileri İstanbul’dan İskenderun’a kadar gidip, çeşitli limanlara uğrayarak dönerdi. Bu gemiler yolcu + kargo tipi olduğu için gezi gemileri değildi. Tarsus isimli lüks yolcu gemimizi kış aylarında Yunanlı Chandris firması kiralar ve Karayip Adalarında geziler düzenlerdi. Tahtından feragat eden Britanya Kralı ve Amerikalı eşi bu gemiyle New York’a seyahat etmişti. Ankara vapuru da sahillerimizde çok güzel geziler düzenlerdi.

Bir İngiliz firması Swan Hellenic Cruises adı altında Ankara gemimizi kiralıyor ve çoğu Türk limanları olmak üzere bir iki Ege Adasına da uğramak suretiyle arkeoloji ve tarih meraklıları için geziler düzenliyordu. Swan firması, Türk gemisiyle Türk limanlarına yabancı turist getiriyordu. Bu arada Yunanistan’ın Stella Maris, Stella Solaris, Jason, Atlas gibi çok sayıda gemisi sahillerimizin kaymağını yemekteydi. Kış aylarında bizim Ankara vapuru Haliç’te bağlarken, Yunan gemileri nisan-ekim ayları dışında Karayipler’de tur düzenlemekteydi.

Ege Adaları mı, Yunan Adaları mı?

Yazının devamı...