Yabancı Bodrum’a aşık Türkler yatırıma iştahlı

4 Ağustos 2019

Lüks turizm denildiğinde akla gelen ve tüm dünya devlerinin çekim merkezi olan Bodrum’da, gerek yerli gerekse yabancı yatırımcının iştahı kesilmiyor. Bodrum, yeni projelerle çıtayı daha yukarı taşıyor.

Lüks otelciliğin yıldız oyuncularının birbiri ardına giriş yaptığı ülkemizin turizm cenneti Bodrum’a yerli ve yabancı yatırımcı ilgisi sürüyor. 2019’la birlikte turizmde eski hızlı günlerine geri dönen Türkiye, Bodrum’daki projelerle çıtayı daha da yukarı çekiyor.

Lüks turizmde “Luxury Collection” ve “Buddha Bar Beach” markalarıyla yola çıkan Bitez’deki “Caresse”nin yatırımcısı Büyükhanlı Grubu, yabancı cephesinde gerek misafir gerek yatırımcı ilgisinin artarak devamını bekliyor.

150 milyon dolar yatırım

Büyükhanlı Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Büyükhanlı, “Bodrum’a yabancı markaların her dönem ilgisi oluyor. Turizmin düzlüğe çıktığı dönemlerde bu ilgi yükseliyor. Şimdi böyle bir dönemdeyiz. Projemizin hemen yanı başında 20 dönümlük arazimiz daha var. Biz de yeni bir otel ve rezidans yatırımı planlıyoruz” diyor.

Büyükhanlı, mevcut yatırımla ilgili olarak da, “Bodrum’a yatırım kararı aldığımıza aklımızdaki yer Türkbükü idi. Ancak 2004’te burada Fuga oteli vardı, misafir olarak geldiğimizde çok beğendik. Yatırımı bu bölgede yapma kararı aldık” diyerek söze başlıyor.

Bodrum’a yatırım macerasının devamını ise, “Ardından oteli devralıp 2010’a kadar işlettik. Sonrasında da sahipleriyle anlaşarak otel ve rezidans yatırımına başladık. Oteli komple yıkalım 42 dönüm arazide yeni proje yapalım istedik” sözleriyle anlatıyor. Yatırım kararlarının 2008 krizi sonrasına denk geldiğini ancak ‘beklemeyelim’ diyerek inşaata soyunduklarını belirten Büyükhanlı, şöyle devam ediyor:

Yazının devamı...

Faizde düşüş sürecek, ‘Türkiye’ye güvenen’ kazanacak

31 Temmuz 2019

“Türkiye’ye güvenen yerli ve yabancı yatırımcılar kazandı, güvenmeyen kaybetti” diyen Albayrak, “Bakın geçen hafta faiz düştü, kur düştü. Bu Türkiye’ye güvenin etkisi. Türkiye’ye yatırım yapan bir yıl sonra yine kazanacak” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’ye son 1 yılda güvenen ve yatırım yapan yerli, yabancı yatırımcıların yüzde 20 ila yüzde 60 aralığında para kazandığını söyledi. Albayrak yatırım yapanların yine kazanacağını da vurguladı.

Bir grup ekonomi gazetecisiyle dün Ankara’da bir araya gelen Albayrak, geçen yılın ağustos ayında dolar kurunun 7 TL’yi aştığı spekülatif atak sonrasına denk gelen Paris seyahatinde, “Türkiye treninden atlamayan yatırımcının kazançlı çıkacağını” söylemişti. Şimdi rakamlara bakıldığına bu sonucun açıkça ortaya çıktığını ifade eden Albayrak, “Geçen yıldan bu yıla bakıldığında hem yabancı, hem yerli yatırımcıya Türkiye kazandırmış. Yatırımcıyı yine mahcup etmeyeceğiz. Yeni başarı hikâyesi yazacağız” dedi.

Albayrak sözlerini, “Şimdi Türkiye’ye yatırım yapan 1 yıl sonra yine kazanacak. Dünyada eksi faizlerin olduğu bir iklimde bundan en ufak bir şüphemiz yok” sözleriyle noktaladı. Bakan Albayrak, Hazine binasındaki toplantı odasında soruları şöyle yanıtladı...

2020 pozitif geçecek

“Merkez Bankası faiz indirim sürecine girdi. Türkiye açık ara reel faiz farkıyla önde görülüyor. Bunun makası marjı bizim bilmemiz, karar vermemiz mümkün değil. İcra tarafında biri olarak reel sektörün maliyetlerindeki düşüşe olumlu bakarım. Enflasyon trendine baktığımızda aşağı yönlü sürecin devam edeceğini öngörüyoruz. 2019’u enflasyon hedefinin altında kapatacağımızı çok net söyleyebilirim. Trendin aşağı yönlü olduğu görülüyor. Türkiye 1 yıllık dengelenme sürecinde enflasyonda, faizde aşağı yönlü trende girdi ve belirsizlikleri geride bıraktı. Yılın ikinci yarısı ve 2020’de pozitif bir dönem olacak. Türkiye’nin yeni bir büyüme modeline geçeceğini ifade etmiştik. Burada özellikle cari denge konusunda dönüşümden bahsetmiştik. Beklediğimizden iyi bir yıl geçti.”

Akdeniz gazında yeni yıl müjdesi

Yazının devamı...

'HEYECAN' DORUKTA FİNANSMAN TIKIR TIKIR

13 Mayıs 2019

Piyasalardaki hareketlilik ve seçim gündeminin etkisinin hissedildiği Türkiye’de yeni yatırımların yapılması ve projelerin devamı kritik önemde. Bu noktada ekonomide canlılığı yakalamak için atılacak tüm adımlar inanın oldukça değerli.

Ülkemizde mega proje denildiğinde şu sıralar öne çıkanlardan birisi de 10 milyar liralık proje büyüklüğü olan 1915 Çanakkale Köprüsü.

Limak Grubu ile Yapı Merkezi’nin yanlarına iki Güney Koreli şirketi (Daelim ile SK) alarak yapımını üstlendiği proje acaba ne durumda?

Son dönemde yaşanan gerginliklerin inşaat veya finansmana etkisi oldu mu?

‘En’lerin projesi...

Uzunluğu (2023 metre) ve kule yüksekliğiyle (318 metre) iki alanda dünyanın ‘en’leri arasına girmeye aday olan projede önemli rol oynayan Yapı Merkezi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, işlerin yolunda olduğu mesajını verirken, Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir finansmanda hiçbir sıkıntı olmadığını ve her şeyin planlandığı gibi ilerlediğini ifade ediyor.

Başar Arıoğlu ile İstanbul’daki buluşmamızda, Çanakkale’de, projenin önemli bir aşaması adına hummalı bir çalışmaya şahit oluyoruz. Laptop’unu açarak bölgeye bağlanan Arıoğlu, heyecanla, ekrandan her biri futbol sahası büyüklüğüne denk gelen ve denizin altına indirilmeye başlanan kule kesonlarını gösteriyor.

“Bakın üstünde 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ayağının yükseleceği “keson” un deniz dibine oturtulması işlemi bitmek üzere. Şu anda 1.5 metre mesafe kaldı” diyen Arıoğlu, “keson” un ne olduğunu da anlatıyor: “Keson, köprü ve rıhtım gibi kalıcı yapıların sudan zarar görmemesi için kullanılan bir temel türüdür.”

Yazının devamı...

Zorlu'ya Japon enerjisi!

6 Mayıs 2019

2.2 milyar dolarlık borcu 1.5 milyar dolara indirmek için hisse satışı ve halka arz planladıklarını belirten Sinan Ak, doğalgaz dağıtımı satışında Japon Mitsui ile hızlı ilerlediklerini söyledi

Bundan bir süre önce 2.2 milyar dolarlık borcu azaltmak amacıyla hisse satışı, ortaklık ve halka arz planladıklarını, bunun paralelinde ekonomide dalgalanmaların yaşandığı bir sürecin içine girildiğini hatırlatan Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, “Bu yıl 400 milyon dolarlık EBITDA yaratacağız. Çok rahatlıkla faiz ve anaparayı ödeyebiliriz. Ama biz borcu azaltmak ve karlılığı artırmak için yola çıktık. Nihai hedefimiz bu borcu 1.5 milyar dolara indirmek” dedi.

‘Sermaye girişi olacak’

Doğalgaz dağıtımında yükselen iki bölge olarak tanımladığı Trakya ve Gaziantep için Mitsui ile ortaklık için masada olduklarını anlatan Ak, “Japon Mitsui’den ortaklık teklifi geldi. Yüzde 50-50. Üç de yerli şirketlerden teklif var. Hızlı bir şekilde Japonlarla ilerleyebiliriz. Finansmanı Japonya’dan sağlanacak. Masadaki teklif şöyle; İki grup birlikte şirket kuracağız. Finansmanın tamamı da Japonya’dan sağlanacak. Dolayısıyla Türkiye’ye önemli bir sermaye girişi olacak” diye konuştu.

‘Türkiye cazip pazar’

Sinan Ak, grup olarak iki bölgeye 350 milyon dolarlık bir yatırım yaptıklarını, projelerin 110 milyon dolarlık kredisi bulunduğunu ifade etti. Mitsui’nin Japonya’nın dünyada gazını tedarik eden şirket olduğuna dikkat çeken Ak, şunları kaydetti: “Mitsui, Brezilya, Meksika ve Tayland’da ortaklıkları olan bir oyuncu. Böylesine stratejik bir şirketin Türkiye’ye gelmesi önemli. Bu durum bize hala Türkiye’nin cazip bir pazar olduğunu gösteriyor. Mitsui’nin Acıbadem grubunda da ortaklığı var, bu ilgi bize şirketin Türkiye’de büyüme yoluna da gidebileceğini gösteriyor.”

Kızıldere’de 5’i 1 yerde!

Yazının devamı...

‘Varlık Fonu’nu satmayız 1923 ruhuyla kazanacağız'

2 Mayıs 2019

Net değeri 30 milyar doları bulan Türkiye Varlık Fonu, ağırlıklı yabancılarla olmak üzere yeni yatırımlar ve ortaklıklarla büyüyecek. “Varlık Fonu Türkiye Cumhuriyeti’nindir. 82 milyonundur. Orası burası satılmaz” ifadelerini kullanan Zafer Sönmez, “Bir şeyi ipotek vermek ya da yok pahasına satmak, böyle bir şey yok. Agresif büyüme hedefimiz var” diyor

1 Mayıs gibi anlamlı bir günün sabahında, Etiler’deki Akmerkez’in 11. katında yer alan ofisindeki “1923” ismini verdiği toplantı odasında buluştuğumuz Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Zafer Sönmez, fon bünyesindeki hiçbir şirketin “satışı” veya “hisselerinin ipotek verilmesi” gibi bir durumun söz konusu olmayacağını söylüyor.

TVF’nin farklı oranlarla portföyüne aldığı şirketler arasında THY, Türk Telekom, Ziraat Bankası, Halkbank, Botaş, Borsa İstanbul, Çaykur, PTT ve Türksat gibi Türkiye’nin gözbebeği kurumlar var.

Amaçlarının günü kurtarmak değil 1923’teki Cumhuriyet ruhuyla bugüne kadar gelen Türkiye’nin varlıklarının değerini katlamak olduğunu ifade eden Sönmez, ellerindeki 1’i, 5 hatta 10 yapmak için çalışacaklarının altını çiziyor.

‘Sıkıntıyı paylaşacağız’

TVF olarak “Türkiye’nin kartviziti” olacaklarını aktaran Sönmez, fonun büyümesi için borçlanma, kredi kullanma, bono çıkarma gibi işlemlerin altına imza atacaklarını hatırlatırken, bünyelerdeki şirketlere vurgu yaparak, “Bir şeyi ipotek vermek ya da yok pahasına satmak, böyle bir şey yok. Agresif bir büyüme hedefimiz var. Sağlam bir stratejiyle güven sağlayarak, yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekip birlikte kazanmayı planlıyoruz. Sıkıntıyı da getiriyi de birlikte paylaşarak büyüyeceğiz. Geldiğimiz noktada şu anda TVF olarak yurtdışında güveni kazanmaya başladık. Buraya gelmek için can atıyorlar” şeklinde konuşuyor.

ŞİRKETLERDE SÖZÜ GEÇECEK

Yazının devamı...

Washington modeli Ankara’ya taşınacak

19 Nisan 2019

TAİK’in Washington temaslarında ‘siyaset’ ve ‘iş alemi’ adına çok önemli kazanımlar elde edildi. Geleneksel olarak ABD’de yapılan etkinliğin devamı Ankara konferansıyla gelecek.

Washington

Türkiye’nin kabineden üç bakan ile geniş kapsamlı iş dünyası heyetiyle katıldığı, DEİK bünyesindeki Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ve American Turkish Council’ın (ATC) 37’nci yıllık ortak toplantıları kapsamında iki tarafının da önemli kazanımlar elde ettiği görüşmelere imza atıldı. Siyasi ve ekonomi tarafında yaşanan gerginliklerin aşılma noktasında iş dünyası temsilcilerinin de görüşlerini paylaştığı toplantıların sonunda DEİK Başkanı Nail Olpak ile TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Trump International Hotel’de biraraya gelerek görüşlerini paylaştı.

Başkanlara rapor

Yalçındağ, iki ülke arasındaki ticareti 75 milyar dolara taşımak için ABD tarafıyla birlikte rapor hazırlayacaklarını ve haziranda bunu iki Başkan’a sunacaklarını iletti.

“Biz bu konferansı yakın geçmişte iki defa iptal ettiğimiz için stres seviyemiz üst noktadaydı. İki tarafın katılma isteksizliğinden dolayı iptal edilmişti. Bugünlerde sorunlarımız olmasına rağmen iki tarafın da istekli olduğunu gördük” diyen Yalçındağ, şöyle devam etti: “İlgi gerçekten çok yüksekti. Son 15 yılın en yüksek ilgisiyle karşılaştık. 700 kişinin üzerinde katılım oldu. Üç bakanımızın üst düzeyde temsili önemliydi. ABD ve Türkiye taraflarında iki Başkanın birlikte belirlediği 75 milyar dolarlık ticaret hedefi sebebiyle bu etkinliğin stratejik önemi arttı.”

Beyaz Saray değer kattı

Yazının devamı...

BEYAZ SARAY’DA TARİHİ GÖRÜŞME! Albayrak Trump’la... Tüm mesajlar iletildi

17 Nisan 2019

S-400 gerginliğinin yaşandığı, yatırımcıların Türkiye ile ilgili kafalarında soru işaretlerinin arttığı bir dönemde Beyaz Saray’da Başkan Trump dahil ABD’nin etkili isimleriyle sürpriz görüşmeye imza atan Bakan Berat Albayrak, Türkiye’nin geleceği adına umut vaat etti

Türk ekonomisi için Batı ile ilişkiler tarafında gerginliklerin yaşandığı bir dönemde ABD’de uluslararası finans piyasalarının etkili oyuncularıyla bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Beyaz Saray temaslarında tarihi bir görüşmeye imza attı. Bu sürpriz görüşme Albayrak ile ABD Başkanı Donald Trump arasında yaşandı.

İkili görüşmenin ABD ile ilişkilerin gerildiği, yabancı sermayenin “Türkiye’ye yatırım” noktasında kafasında soru işaretlerinin arttığı bir ortamda gerçekleşiyor olması stratejik olarak oldukça değerli bir hamle olarak kaydedildi.

Rusya eksenli S-400 gerginliği ve dolarda yaşanan hareketlilikle aynı döneme denk gelen bu görüşmenin gayet sıcak geçtiğini belirten Albayrak, buluşmanın pozitif bir havada gerçekleştiğini söyledi.

Önem göstergesi

Beyaz Saray ve Türkiye adına bugüne kadar yapılan görüşmelere bakıldığında, bir ABD Başkanı ile bir Türk Bakan’ın gerçekleştirdiği ilk görüşme olarak kayıtlarda yer alacak olan bu teması değerlendiren Albayrak, bunun ABD’nin Türkiye’ye verdiği önemin göstergesi olduğu ifade etti.

Öte yandan yapılan görüşmede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajları da yüz yüze Trump’a iletilmiş oldu.

Yazının devamı...