SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

MGK’dan ‘güçlü iktisat’ vurgusu

Milli Güvenlik Kurulu’nun Kasım ayı olağan toplantısı, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapıldı.

ABONE OL
ANKARA Milliyet

Toplantıdan sonra yayımlanan bildiride terörle mücadele, ekonomide yaşanan gelişmeler, dış politikaya yönelik değerlendirmeler yer aldı.

Bildiride PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri ile mücadelenin tavizsiz bir şekilde sürdürüleceğinin altı çizildi. Türkiye’nin iyi niyetli çağrılarına rağmen PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütüne gayrimeşru desteğe son verilmesi istendi.

Bildiride “Türkiye’nin inşa ettiği sağlam altyapı üzerinde, hedeflerine uygun şekilde yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı ekonomi politikalarını hayata geçirme sürecinde karşılaştığı ve karşılaşabileceği sınamalar ile tehditler değerlendirilmiş, Cumhuriyetimizin 100. yılına her alanda olduğu gibi iktisadi olarak da güçlü şekilde ulaşma kararlılığı teyit edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin Irak’ın, topraklarının terör örgütlerinden temizlenmesi doğrultusunda güçlü desteğinin teyit edildiği vurgulandı.

Balkanlardaki son gelişmelerin de değerlendirildiği ifade edilen bildiride; bölgede huzur ve barışın sürdürülebilmesinin önemi vurgulandı, tüm aktörlerin bu amaçla sorumlu davranmasının zaruretine dikkat çekildi.

Bildiride “Yunanistan’ın; saldırgan söylem ve eylemlerle iyi komşuluk ilişkilerinin gereklerini yerine getirmemekte ısrar etmesinin ve uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerini ihlal eden tutumunu sürdürmesinin, bölgemizde istikrar ve huzuru olumsuz etkileyeceği vurgulanmıştır. Uluslararası hukuka ve iyi komşuluk ilişkilerine aykırı tutumunu destekleyerek Yunanistan’ı daha ileri adımlar atması için teşvik eden güçler, bölgenin huzurunu bozacak bu yaklaşımlarından vazgeçerek hakkaniyet ve barış yönünde konum almaya davet edilmiştir” denildi.

Libya’da kalıcı barış ve refah ortamının tesis edilmesi için devlet başkanlığı ve meclis seçimlerinin hukuka uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği belirtildi ve süreci istismar eden aktörlerin durdurulması için uluslararası camiaya çağrıda bulunuldu.

Bildiride ayrıca “Ermenistan’ın kendisine uzatılan barış elini bir fırsat olarak değerlendirmesinin, ateşkese tam olarak uymasının ve iş birliği içinde olmasının önem arz ettiği belirtilmiştir” denildi.

Diğer Haberler

  1. İYİ Parti’den CHP’ye ‘Diyarbakır’ eleştirisi
  2. Kılıçdaroğlu’nun ikiz torun sevinci
  3. Diyarbakır ziyareti ‘hava’ya takıldı
  4. Altılı komisyondan 'kutlama yemeği'
  5. RTÜK ‘Türkçe Ödülleri’ yarın dağıtılacak
  6. Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakan Bilgin ve TİSK heyetini kabul etti
  7. ‘Normalleşme’ ve ‘Arabulucu’ trafiği
  8. Azınlık vakıfları için seçim müjdesi
  9. İBB Sözcüsü Murat Ongun iddiaları doğruladı: Yurt dışından gelişmeleri takip etmek hiç zor değil
  10. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİSK heyetini kabul etti