SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Londra Caz Festivali İstanbul’a geliyor

.

Milliyet Haber

Pandeminin en zorlu günlerinde Londra Caz Festivali’nde ‘Istanbul Psychedelic’ konserleri vardı.

Dünyanın en prestijli müzik festivallerinden birinde İstanbul bölümünde Moğollar, İlhan Erşahin, BaBa ZuLa ve 2018 yılı Montreux Jazz Festival Talent Award sahibi Islandman sahnedeydi.

İlk kez pandemi nedeniyle çevrimiçi gerçekleşen festivalde İstanbul konserleri bir konser salonunda değil, İstanbul Boğazı’nda, köprünün önünde nefis bir İstanbul manzarasıyla birlikte gerçekleşti.

Bu konserleri izleyen her İstanbullu gibi gurur duydum.

Hem müzisyenlerimizin performansıyla, hem İstanbul’un büyüleyici güzelliğiyle, hem de dünyanın en önemli müzik festivallerinden birinin İstanbul’a özel bölüm ayırmasıyla.

Tabii bütün bunlar tesadüf eseri olmuyor.

Her ne kadar İstanbul’un güzelliği de, müzisyenlerimizin başarısı da sınırlarımızı çoktan aşsa da, bunları dünyaya daha iyi duyurabilmek için gizli kahramanlar gerekiyor.

‘Istanbul Psychedelic’ konserlerinin gerçekleşmesinde en büyük rol hiç şüphesiz Pelin Opcin’e aitti.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali’nin direktörüydü Pelin Opcin.

Şubat 2018 itibarıyla dünyanın en kapsamlı caz festivallerinden Londra Caz Festivali’ni düzenleyen Serious’ın Programlama Direktörü oldu.

Peki ama her şey nasıl başladı?

Pelin Opcin, 1999 yılında İKSV’de çalışmaya başladı, 2005’te İstanbul Caz Festivali’nin direktörü oldu.

Direktörlüğü sırasında festivalde birçok yenilik gerçekleştirildi, Türkiyeli sanatçıların uluslararası sanatçılarla iş birliğinin artırılması yönünde çalışmalar yapıldı, Türkiye’den sanatçıların uluslararası erişimlerinin artmasıyla ilgili girişimlere öncelik verildi.

Pelin Opcin ayrıca genç müzisyenlerin İstanbul Caz Festivali’nde daha fazla dinleyiciye ulaşmasını amaçlayan Genç Caz serisinin de yaratıcısı oldu.

Pelin Opcin ve Londra Caz Festivali ekibi tam altı ay önce ise İstanbul’a önemli bir bölüm ayırdıkları, dijital olarak gerçekleşen Londra Caz Festivali 2020 ile caz dünyasına getirdikleri yenilikler nedeniyle prestijli bir ödülü, Jazz FM Innovation Award’u kazandı.

Şimdi ise Londra Caz Festivali’nin 30. yılında festivali daha geniş bir kitleye yayan Pelin Opcin EFG Londra Caz Festivali küratörlüğündeki London X İstanbul etkinliğini İstanbul’a getiriyor.

“London X Istanbul” kapsamında Londra’nın yenilikçi seslerinden Sons of Kemet, Nubya Garcia, Kokoroko, Jordan Rakei ve Binker & Moses İstanbul’da sahneye çıkacak.

Londra Caz Festivali bu özel seriyle birlikte 30 yıllık tarihindeki ilk uluslararası açılımını Türkiye’de yapmış olacak.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Derin Tutku’nun anlamlı çağrısı
  2. Avatarlar da marka giyer
  3. Mamut Art Project 10. yılını kutluyor
  4. Festivalin sürpriz konuğu: Johnny Depp
  5. Kahve zincirinden spor salonuna
  6. Müzelerin bağışlanan eseri satma hakkı var mı?
  7. Art Basel nasıl geçiyor?
  8. Klasik müzik ve mimari bir arada
  9. Çeşme yeniden yükselişte
  10. 'İnternetten önce internetti'