Geri Dön

'Sakal' belgeseli çekiliyor

Ünlü İranlı belgesel yönetmeni, Mehdi Shabani, kendisinden yola çıkarak, ‘sakalın’ belgeselini çekiyor.

'Sakal' belgeseli çekiliyor

Belgesel film, Hz. Âdem’in hikâyesiyle başlar: Tanrı, Hz. Âdem’i sakalsız yaratır böylece tüm melekler Tanrı’ya secde eder. Zamanla Hz. Âdem’in sakalı uzamaya başlar, bu yeni durum meleklerin ilgisini çeker. Cennettin durağanlığında, bu müthiş olay dilden dile hızlıca yayılır, kısa zamanda Hz. Âdem meleklerin alay konusu olur. Hz. Âdem bu duruma bir süre dirense de, artık cennette kalamayacağını anlar, dünyaya göçer.

FARKLI HAYATLAR…
Ünlü yönetmen Mehdi Shabani tarafından çekilmeye başlanan sakal belgeselinde, ‘sıradan’ insanların sıra dışı sakal bırakma hikâyeleri anlatılıyor. Felsefi bir bakışla sakalın hikayesinin anlatıldığı belgesel, yakın bir tarihte izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Sakal belgeseli çekiliyor

NASIL ORTAYA ÇIKTI?
Şu anda çekim aşamasında olan ‘Sakal’, belgesel film projesinin yönetmeni Mehdi Shabani, belgeselin çıkış noktasını şu şekilde anlattı: ortaya çıkışı, sakallı bir insan olarak sürekli maruz kaldığım, kimi zaman yargılayıcı, kimi zaman sorgulayıcı sorular silsilesidir. Sakal ile ilgili dünyada yapılmış az da olsa bir takım çalışmalar vardır. Fakat yaptığımız araştırmalar sonucunda Ortadoğu ve Türkiye’de bu konuyla ilgili neredeyse hiç bir çalışma bulunmamaktadır. Bunun önemli bir eksiklik olduğu aşikârdır. Bu eksikliği gidermek adına, sakalın tarihten günümüze varan yolculuğunu; politik, felsefi, sosyolojik ve antropolojik olarak incelemek ve bu çalışmayla çıkardığımız sonuçları belgesel film ile aktarmak niyetindeyim.

MEHDI SHABANI KİMDİR?
1975’te Tahran’da doğan Mehdi Shabani, yönetmenlik ve yazarlığın yanı sıra taksi şoförlüğü, kitapçılık, aşçılık ve şirket yöneticiliğine kadar pek çok iş kolunda çalıştı. Yönetmenliğini yaptığı uzun metraj belgesel filmi Meyhane, Dedemin Can Evi (Türkiye, 2015) Ankara Film Festivali, Kent ve Mimarlık film Festivali, 1001 Belgesel Film Festivali vs. yer aldı; Şeş Beş: Nasıl Endişelenmeyi Bırakıp Tavla Oynamayı Öğrendim (Türkiye, 2013) Ekim 2014’te Voice of America’da; 2010’da yönettiği Bir Hamam ki Hamam Kalmak İstiyor (İran, 2009-2010) BBC’de yayınlandı.
Yönetmen koltuğunda oturduğu filmler arasında Göç: Bitmemiş Bir Hayat” (İran-Türkiye 2011, 2013) ve kısa film Her Şeye Rağmen Hayat Güzelmiş (2008, İran) yer almaktadır. Mehdi Shabani’nin şiir kitabı “Haber Kara, Kara Kargadan da Kara” 2004 yılında yayınlanmış, Shabani, Farsça yayın yapan pek çok radyo kanalı için programlar hazırlamış ve İran’da yayınlanan ya da Farsça çıkan pek çok gazeteye sanat, tarih ve siyaset konulu makaleler yazmıştır.

Magazin Haberleri Bülteni (23 Haziran 2021)İşte magazin gündeminin öne çıkan başlıkları;
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet