Geri Dön

Usta isim Cüneyt Arkın'a veda! Törende oğlundan duygusal konuşma

Geçtiğimiz salı günü hayatını kaybeden Yeşilçam'ın efsane ismi Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı. Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende duygusal anlar yaşanırken Arkın'ın oğlu Murat Arkın, 'Bugün sizlerin sayenizde şunu anladım. Bizim ailemiz sandığımızdan çok daha büyük, çok daha güzelmiş.' dedi. Cenazeye katılan Türkan Şoray da tabuta sarılarak gözyaşlarına boğuldu.

85 yaşında hayata gözlerini yuman usta oyuncu Cüneyt Arkın'ın cenazesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenin ardından Teşvikiye Camii'ne getirildi. Kalabalık cami dışına taşarken, Betül Cüreklibatır hayat arkadaşı Cüneyt Arkın'ın tabutu başında gözyaşı döktü. Hayranları da tabutun başında dua etti.

Cüneyt Arkın'ın naaşı, öğlen namazına müteakip Teşvikiye Camii’nde kılanan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Usta isim Cüneyt Arkına veda Törende oğlundan duygusal konuşma

TÜRKAN ŞORAY GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Cenaze törenine katılan 'Yeşilçam'ın Sultanı' Türkan Şoray da çok sayıda filmde beraber rol aldığı Cüneyt Arkın'ı son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Cüneyt Arkın'ın tabutuna kapanan Şoray, gözyaşlarına boğuldu.

 

Usta isim Cüneyt Arkına veda Törende oğlundan duygusal konuşma

AKM'DE DUYGU DOLU ANLAR

Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törende duygu dolu anlar yaşanırken Cüneyt Arkın'ın rol aldığı filmlerden kesitler de gösterildi. AKM'deki törene gelen eşi Betül Arkın, AKM'ye girmeden önce yaptığı açıklamada, "Ben bu kadar çok sevildiğini gerçekten bilmiyordum. Gitti, dünyayı kurtardı. Kendini kurtaramadı maalesef. Evinde ölmek isterdi. Evinde öldü." ifadelerine yer verdi.

Usta isim Cüneyt Arkına veda Törende oğlundan duygusal konuşma

Törende konuşan oğlu Murat Arkın, "Bugün sizlerin sayenizde şunu anladım. Bizim ailemiz sandığımızdan çok daha büyük, çok daha güzelmiş. Ayaklarınıza sağlık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Babam övülmeyi çok seven bir insan değildi. Onu seven, sayan milyonlar için... O şimdi cennete gitti biliyorum. Gerçekten konuşamk çok güç. Boğazım düğümleniyor. Onu seven sayan milyonlar içim. O hayatında hep ‘milletim’ dedi ‘halkım’ dedi ‘vatanım’ dedi ve şimdi cennete gitti biliyorum ama gerçekten böyle adamlar cenneti bile vatan yapacak adamlar. Benim için gerçekten konuşmak çok güç baktığım her yerde o var . Her şeyi ondan öğrendik, attığım adımda, baktığım her yerde o var. Başım belaya girdiğin de yine o var. Bana "oğlum bela üzerine gelirse kaç bir adım geri at, bu senin korkak olduğunu göstermez. Baktın gelmeye devam ediyor, bir adım daha geri at. Baktın adım atacak yerin kalmadı, o zaman beladan daha bela ol" derdi. Dini, dili ırkı meshebi rengi politik görüşü ne olursa olsun tüm insanlarımızı birleştirici bir unsur oldu Cüneyt Arkın ne mutlu bize. Onun filmleriyle açılışı yaptık ben de onun filmlerinden bir replikle bitirmek istiyorum sözümü. Bugün çok ağlayan insan gördüm, zaman zaman hıçkıra hıçkıra zaman zaman da çekindiği için yüreğinden ağlayanları gördüm 'Ağlamayın bre! Böyle insanlara ağlamak değil, destan yaraşır." açıklamasını yaptı. dedi.

Usta isim Cüneyt Arkına veda Törende oğlundan duygusal konuşma

"HAYATI ÇOK ZOR YAŞAMI AMA DOLU DOLU YAŞAMIŞ"

Oğlu Kaan Polat Cüreklibatır da törende yaptığı konuşmada, “Ailemiz çok güzel bir aile birbirini seven sayan ve kollayan bir aile… Büyüdük, evlendik, çocuklarımız oldu. Temelimiz bizi eğiten, bize öğretmen olan babamız… Aslında onunki ölüm değil. Ölümle gelen ölümsüzlük. Hayatı çok zor yaşamış ama dolu dolu yaşamış… Anneme hep şöyle derdi ‘Betül sen dünyaya yetecek kocaman bir merhametsin', Murat’a 'santranç oynarken beni yine yendin oğlum' derdi. Bana gelince ‘ne güzel gözlerin var, dünyaya mavi mavi gülümsüyorsun’ derdi. Küçüktüm bir röportajında 'çocuklarınızı nasıl yetiştiriyorsunuz' diye sormuşlardı. Şu cevabı verdi: Ben çocuklarımın mutlu olmasını, gülmesini ve iyi insan olmasını istiyorum. Çocuktum anlayamamıştım, iyi insan nedir? nasıl olunur? diye. Filmlerini izleye izleye iyi insan olmayı öğrendim. Mütevaziliği, iyilerin hep kazandığını, kötülerin kaybettiğini öğrendim. Son kitabının yazılarını bana yazdırmıştı, bütün bedeninin ruhunun bana geçtiğine inanıyorum. Bir makalede şöyle diyordu 'hayatı yaşamak cesaret ister'. Yaşam cesaretinin ta kendisiydi o… Bize düşen de onun eserlerini yaşatmak, ben onun önünde sevgi ve saygıyla eğiliyorum. Bana öğrettikleri için teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Usta isim Cüneyt Arkına veda Törende oğlundan duygusal konuşma

"YÜREĞİMİZE BİR ACI ÇÖKTÜ"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Türk sinema tarihinin maalesef bir devri kapanıyor. Kimliğinde, karakterinde sanatçı sıfatını taşıyan Cüneyt Arkın’ı ebediyete uğurluyoruz. Yüce rabbim mekanını cennet eğlesin. Sanat camiamızın başı sağolsun. Yüreğimize bir burukluk, bir acı çöktü. Cüneyt Arkın daima hatırlanacak, bıraktığı izler asla silinmeyecektir. Yol göstermeye, hafızamızı tazelemeye devam edecektir. Bugün onu uğurlarken dilimizde sadece şükran duyuyor olmamız her şeyi anlatıyor zaten. Atlas Sineması’nda bir köşeyi Cüneyt Arkın için ayıracağız ailesiyle görüşüp en iyi şekilde yaşatacağız." açıklamasını yaptı.

"OLAĞANÜSTÜ BİR İNSANDI"

AKM'deki törene katılan Yeşilçam'ın bir diğer efsanesi Ediz Hun, , "Acımız çok büyük. Sevgili Cüneyt'imizi ebediyete uğurluyoruz. Sene 1963 sevgili Cüneyt ile sinemaya girişimizin yılı... 59 yıl geçti. Olağanüstü bir insandı. Her rolün üstesinden gelirdi. Emsalsizdi. Çok çalışkandı azimliydi. Zamanın akışının içinde Medrano Sirki vardı. Dolmabahçe'de haftalarca eğitim aldı. Her rolün üstesinden gelebilmiş başarılı bir sanatçıdır. Amerikan sinemasında zamanında kovboy filmleri vardı. Aramızda onları hatırlayanlar vardır... Cüneyt gibi melekelere sahip değillerdi. Kıta Avrupası'na geçtiğimizde James Bond filmlerini hatırlıyorum. Ama Cüneyt’teki ön sezi ve yaratıcılık onlarda yoktu. Fransa'ya geçtiğimde Alain Delon gibi isimler vardı, hepsi çok başarılıydı. ama Cüneyt'teki melekeler onlarda gelişmedi. İtalyan sinemasında mükemmel aktörler vardı. Cüneyt'teki emsalsiz enerjiye sahip değillerdi. Bedenimden bir parça kopmuş gibi hissediyorum. Zaman akıyor, tarih değişiyor. Tarihin yapraklarına Cüneyt Arkın ismi altın harflerle yazılacaktır. Aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum." dedi.

Usta isim Cüneyt Arkına veda Törende oğlundan duygusal konuşma

"HEPİMİZ BÜYÜK BİR ACI İÇERİSİNDEYİZ"

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Arkın için sinema dünyasına doktorluktan vazgeçip girdiğini ve değerli bir arkadaşı olduğu söyledi. Büyükerşen, "Bugün hepimiz büyük bir acı içerisindeyiz. Gençlik yıllarımız, Üniversite çağına kadar ki yıllarımız bir arada geçirdiğimiz günler Sinema şeridi gibi akıp gidiyor. Fahrettin, İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazandı. Fırsat buldukça Eskişehir’e gelir arkadaşlarıyla vakit geçirirdi. Çok büyük bir sanatçıydı. Fahrettin yalnızca büyük bir oyuncu değil, çok da iyi bir edebiyatçıydı. Lisede aynı sırayı paylaştık. Eğer sinema dünyasına katılmasaydı, Türkiye’nin en büyük çocuk hastanesini yapmak vardı. Bir diğer özelliği de katıksız bir Atatürkçüydü… Halk kahramanıydı, filmlerinde halk kahramanlarını temsil ederdi. Ben gençlere, yeni yetişen kuşaklara söylüyorum, Fahrettin’in bilinmeyen yönlerini araştıralım okuyalım." açıklamasını yaptı.

"3 KUŞAĞIN KAHRAMANI OLDU"

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "Cüneyt Arkın, pek çoğumuzun olduğu gibi benim de ilk gençlik yıllarımın kahramanıydı. O güçsüzlerin yanındaki güçtü. O kötünün karşısındaki iyiydi. Malkoçoğlu’ydu, Kara Murat’tı, Battal Gazi’ydi, Öğretmen Kemal’di. Yüreğimizdeki vatan ve millet sevgisinin, iyilik ve dürüstlüğün beyaz perdedeki temsilcisiydi. Kaleme aldığı kitabında benim kahramanım Türk halkıdır diyordu. Şimdi Cüneyt ağabeyin kahramanı milyonlar onu dualarıyla, gözyaşlarıyla uğurluyor. Babamın kahramanı, benim kahramanım, evlatlarımın da kahramanı. Öyle dolu hayat yaşadı ki 3 kuşağın sevgilisi, kahramanı oldu, kolay değil. Gönülden hep birlikte dua ediyoruz." dedi.

"CÜNEYT ARKIN'I HİÇ UNUTMAYACAĞIZ"

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, "Benim de sinemayla tanışmama vesile olan Cüneyt Arkın uğurluyoruz. Cüneyt Arkın ve onun gibi isimler hep evimizde, hiç çıkmadılar bizimle oldular, ama bizi büyüttüler ama bizimle büyüdüler. Mütevazılığı, vatan sevgisi, nezaketi, abiliği, bunu hissettiren bir insan oluşu… Cüneyt Arkın’ı hiç unutmayacağız, unutmamız mümkün değil" ifadelerine yer verdi. Vefatından kısa bir süre önce Arkın’ı evinde ziyaret ettiğini belirten İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İsmini yaşatmak, boynumuzun borcudur. Ailesiyle beraber sohbet ederek, eşiyle, çocuklarıyla, hatta torunlarıyla sohbet ederek, ismine yakışır bir biçimde İstanbul'da anısını yaşatmaya, hepinizin huzurunda söz veriyoruz” şeklinde konuştu.

Kerem Alışık, "Çok önemli büyük bir sanatçıydı. Hakikaten filmimiz koptu diyebilirim. Sokaklarda adı koşturduğumuz çocukluğumuz, içimizden bir parça koptu. Sıcak ekmek kokuları bıraktı gitti. Başımız sağ olsun milletçe. Mekanı cennet olsun" dedi.

"BENİM İÇİN YERİ ÇOK AYRI"

Geçtiğimiz yıl 'Kuruluş Osmanlı' dizisinde usta sanatçı ile kamera karşısına geçen Burak Özçivit, üzüntülü olduğunu belirterek, "Başta Betül abla ve çocuklarına başsağlığı diliyorum. Cüneyt abi bizim çocukluktan beri efsanemizdi. Birlikte oynama şansı da buldum, başsağlığı dilemeye geldim. Hepimiz için çok önemliydi, bugün son görevimizi yapmaya geldik. Ben de 'Malkoçoğlu' karakterini canlandırdım, benim için yeri çok ayrı. Kuruluş Osman'da birlikte oynadık, pandemi sürecinde o yaşta, o enerjisiyle aramızdaydı, bütün ekibi motive etti" dedi. Özçivit'in, kalabalık nedeniyle cenaze namazına kalamadan erkenden camii avlusunu terk etmesi dikkat çekti.

Kenan İmirzalioğlu ise Türk milletine başsağlığı dileyip duygularını şu sözlerle dile getirdi: "Çocukluğumun kahramanıydı, onun filmleriyle büyüdük. Geçmiş zamanda bir tanışıklığımız ve sohbet etmişliğimiz de olmuştu. O bizim idolümüz."

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber