Geri Dön
Dünya72 yıldır kayıp tablo 12 milyon liraya satıldı!

72 yıldır kayıp tablo 12 milyon liraya satıldı!

Dünyanın en ünlü ressamlarından Vasili Kandinski'nin 72 yıl boyunca ortadan kaybolan bir tablosu, yaklaşık 1 milyon 130 bin euroya (yaklaşık 12 milyon TL) satıldı.

72 yıldır kayıp tablo 12 milyon liraya satıldı!

Kandiski, geçen haftasonu Almanya'nın Münih kentindeki Ketterer adlı müzayede evinde gerçekleştirilen açık artırmada satılan suluboya resmi, 1927'de çizmişti.

Ketterer, tablonun tamamladıktan sonra Berlin, Paris, Stockholm ve Brüksel'de sergilendiğini ve kamuoyunun eseri en son 1932'de gördüğünü bildirdi.

ARTnews'in haberinde, sanatçının 1944'te hayatını kaybettiği, eşi Nina'nın "Gebogene Spitzen" (Kavisli Uçlar) adlı tabloyu bundan 5 yıl sonra sanat simsarı Rudolf Probst'a sattığı yazıldı. Bu tarihten sonra eser onlarca yıl boyunca ortadan kayboldu. Uzmanlar uzun süre tabloyu aradı.

Kettere'nin sahibi Robert Ketterer şöyle konuştu:

Pek çok Kandinski uzmanı eser hakkında araştırma yaptı. Ancak tablonun kesin görüntüsü ve nerede olduğu uzun süre bir sır olarak kaldı.

"Gebogene Spitzen" bu yılın mayıs ayında yeniden ortaya çıktı. Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yaşayan bir sanatseverin özel koleksiyonun bir parçası olduğu öğrenildi.

Müzayede evi yetkilileri, yeniden keşfin memnun edici olduğunu kaydetti ve "Bu sanat tarihi açısından bir sansasyon olarak kabul edilebilir" dedi.

Kaynak: Independent Türkçe

Ersin Tatar'dan Rum lidere 'pasaport' yanıtı! İptal ederse etsinCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC'ye tarihi ziyaretin yankıları sürüyor. O ziyaret ne anlama geliyor? Sonrasında gelen tepkiler... KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, CNN TÜRK canlı yayınında Büşra Arslantaş'ın sorularını yanıtladı. Rum yönetimi, Türkiye ve KKTC’nin ilan ettiği ikinci Maraş açılımına Kıbrıs Türklerine verilen AB pasaportlarının iptali ile misillemeyi planlamasıyla ilgili Tatar, 'İptal edecekmiş? Buyursun dünden iptal etsin. Benim bir itirazım yok.' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet