Geri Dön
DünyaAB ülkelerinin dışişleri bakanları Lüksemburg'da toplanacak

AB ülkelerinin dışişleri bakanları Lüksemburg'da toplanacak

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları, 21-22 Ekim'de düzenlenecek AB Liderler Zirvesi öncesinde bir araya gelecek.

AB ülkelerinin dışişleri bakanları Lüksemburg'da toplanacak

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı, 18 Ekim'de Lüksemburg'da  düzenlenecek. Bakanların gündeminde AB'nin Körfez ülkeleriyle ilişkileri, Doğu  Ortaklığı, Etiyopya ve Nikaragua'daki durum ile güncel meseleler başlığı altında  Afganistan, Tunus, Batı Balkanlar, iklim diplomasisi ve Maraş bulunuyor.

Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri Katar ile Suudi Arabistan arasında  yıl başında varılan anlaşmayla Katar'a yönelik 3 yıldan uzun süren ablukanın  kaldırılmasından memnuniyet duyan AB, başta ekonomik ilişkiler olmak üzere  bölgeyle bağlarını güçlendirmek istiyor.

Bakanlar aynı zamanda Doğu Ortaklığı kapsamındaki ülkeler Azerbaycan,  Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Ukrayna ile ilişkileri, bu ülkeleri ekonomik ve  siyasi olarak Avrupa'ya nasıl daha yakınlaştırabileceklerini görüşecek.

Ortaklık kapsamında bulunan Belarus ile AB'nin ilişkileri ise bir yılı  aşkın süredir gergin seyrediyor. AB, Belarus'da Ağustos 2020'deki seçimlere hile  karıştırıldığı ve muhalefete baskı yapıldığı gerekçesiyle bu ülkeye yaptırımlar  uyguluyor.

Etiyopya ve Nikaragua konuları bakanların öğle yemeğinde konuşulacak.  Etiyopya'da ve özellikle Tigray bölgesindeki gelişmelerin konuşulacağı toplantıda  bu ülkeye yönelik insani yardımlar odak noktası olacak. Ayrıca AB'nin ortak bir  tutum belirlemek ve bunu uygulamak için neler yapabileceği de tartışılacak.

Bakanların toplantısının güncel meseleler bölümünde Afganistan'daki  durum, Tunus'ta demokrasinin gelişmesine nasıl destek verileceği, Batı  Balkanlar'daki gelişmeler ve iklim değişikliğiyle mücadelenin diplomatik boyutu  da gündem maddeleri arasında yer alıyor.

RUMLAR MARAŞ'I GÜNDEME GETİRECEK

Bu bölümde Güney Kıbrıs Rum yönetiminin talebiyle Kıbrıs'taki kapalı  Maraş'ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından kademeli açılması kararı  da görüşülecek.

AB yetkilileri, bu noktada AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası  Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in temmuz sonunda bildiri yayımladığını  hatırlatıyor. Bildiride Türkiye'nin Maraş konusunda tek taraflı adım attığı  savunularak bu adımın kınandığı, Maraş'ı açma kararının geri alınması gerektiği,  alınmaması durumunda AB dışişleri bakanlarının nasıl adım atılacağını bir sonraki  toplantıda yeniden görüşeceği belirtilmişti.

AB yetkilileri, pazartesi yapılacak toplantıda üye ülkelerin  görüşlerinin belirtileceğini, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik BM çatısı altında  müzakerelerin nasıl başlatılabileceği konusunda görüş alışverişi yapılacağını  ifade ediyor.

Türkiye ve KKTC, adada iki ayrı devlet bulunduğu gerçeğiyle hareket  edilmesini isterken, AB tarafı BM parametrelerindeki iki toplumlu iki bölgeli  federasyon çerçevesinde müzakere yürütülmesini savunuyor.

 

ABD askerleri Türkiye'ye 5 km mesafede!
Erdoğan’ın mitingine bombalı saldırı girişiminde çarpıcı tespit! Benzerlik var
Asgari ücrette kritik gün yarın! Canlı yayında rakam verdi
8 aylık hamile kadına iğrenç taciz! Adım adım takip etti
Satmak için sıraya girdiler ama... 'Gerçeği böyle anlaşılır'
Galatasaray ile anlaştığı için oynamıyor!
MHP'den seçim anketi çıkışı! Ters köşeye yatıracak
Türkiye sayılı ülkeler arasına girdi! Fiyatına paha biçilemiyor
Melisa Şenolsun'dan Ekin Mert Daymaz tepkisi!
Galatasaray-Altay maçına damga vuran diyalog! Cüneyt Çakır'ın o sözleri ortaya çıktı
Haritada kritik bölgeyi gösterdi! 'Deprem göçü var'
Katliam! Eşini 25 yerden bıçakladı, çocuklarının boğazını kesti
Yunan medyası kendinden geçti! ABD'den şoke eden adım
Merve Boluğur: 'Sana çok aşığım' diyemediğim için pişmanım!
Çekiliş Bu Akşam 21:30’da!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler