Geri Dön

‘ABD’ye değil İsveç’e verilsin’

Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nde İngiliz polisi tarafından gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Julian Assange’ın geleceğiyle ilgili tartışmalar sürüyor.

‘ABD’ye değil İsveç’e verilsin’

Assange, 2012’den beri kaldığı Ekvador’un Londra’daki büyükelçiliğinde gözaltına alınmış, ardından da kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etme ve ABD’nin iade talebi çerçevesinde tutuklanmıştı. İngiltere’deki suçlamalarla ilgili dava 2 Mayıs’ta görülecek. ABD’nin devreye girmesiyle Assange’ın bu ülkeye teslim edilme olasılığı bulunuyor. WikiLeaks’in kurucusunun en büyük korkusu ABD’ye teslim edilmekti. ABD, hükümetin gizli dosyalarını sızdırması nedeniyle Assange’ın iadesini talep ediyor.

Öte yandan konuyla ilgili tartışma İngiltere’de alevlendi. Çoğunluğunu İşçi Partililerin oluşturduğu 70’ten fazla milletvekili ve Lordlar Kamarası üyesi, İngiltere İçişleri Bakanı Sajid Javid’e hitaben bir mektup kaleme aldı. Mektup, Parlamento üyesi Diane Abbott’a da gönderildi. Mektupta, İsveç iade talebinde bulunduğu takdirde, Assange’ın bu ülkede yargı karşısına çıkmasının garanti altına alınması, önceliğin İsveç’te olması istendi. Siyasiler, Assange hakkındaki suçlamaların kurallara uygun bir şekilde soruşturulmasının garanti altına alınması gerektiğini vurguladı. Assange hakkında İsveç’te bir cinsel taciz soruşturması bulunuyordu. Julian Assange’ın tutuklanmasının ardından İsveç’te zamanaşımı nedeniyle kapanan tecavüz ve cinsel taciz dosyaları yeniden gündeme gelmiş, savcılık, tecavüz mağdurlarından birinin avukatının son gelişmeler doğrultusundaki talebi üzerine dosyayı yeniden incelemeye aldıklarını açıklamıştı.

Şantajla suçlanıyor

Julian Assange ile bağlantılı olduğu iddiasıyla önceki gün Ekvador’da gözaltına alınan Ola Bini isimli İsveçliye yöneltilen suçlama açıklandı. İçişleri Bakanı Paula Romo, Bini’nin, Assange’ın siyasi sığınmacı statüsünün kaldırılmasını önlemek için Devlet Başkanı Lenin Moreno’ya şantaj yapmak üzere Ekvador’da yaşayan iki Rus bilgisayar korsanıyla iş birliği yapmakla suçlandığını belirtti. Romo, Bini’nin, Assange ile Londra’daki Ekvador Büyükelçiliğinde 12 kez görüştüğünü, bu yılın başında Venezuela’ya giderek Moreno’nun eski danışmanı ve yeni düşmanı eski Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa ile bir araya geldiğini ifade etti. Assange’ın siyasi sığınmacı statüsünü kaldırmak isteyen Devlet Başkanı Lenin Moreno’yu Wikileaks aktivistleri aracılığıyla takip ettirdiği, hakkında yolsuzlukları ve özel hayatını afişe eden belge ve fotoğrafları yayımlamakla tehdit ettiği iddia edilmişti.

22 Şubat 2020 Günün Özeti Milliyet'te22 Şubat 2020 Günün Özeti Milliyet'te

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber