Geri Dön
DünyaABD'deki huzurevlerinde Kovid-19 ölümlerinde aşılama sonrası düşüş

ABD'deki huzurevlerinde Kovid-19 ölümlerinde aşılama sonrası düşüş

ABD'de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en fazla etkilenen huzurevlerindeki can kaybı, Mayıs 2020'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

ABD'deki huzurevlerinde Kovid-19 ölümlerinde aşılama sonrası düşüş

 

New York Times'ın veri analizine göre, 20 Aralık ve 7 Şubat tarihleri arasında, huzurevlerinde Kovid-19 vakaları yüzde 80 ve ölümler yüzde 65 civarında düşerken, iyileşme oranı ülke ortalamasının yaklaşık iki katına ulaştı. 

Amerikan huzurevlerindeki yeni vakaların, bu tür verilerin izlenmeye başlandığı Mayıs 2020'den bu yana en düşük noktasına gelmesi, ülkedeki aşılama faaliyetlerine bağlanırken, yeni vaka ve can kayıplarında, hızlı bir azalma olduğu vurgulandı. 

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine (CDC) göre, huzurevlerinde kalanlar ve personelden yaklaşık 4,5 milyon kişiye ilk doz ve bunlardan 2,1 milyonuna da ikinci doz aşıları yapıldı. 

ABD'DEKİ HUZUREVLERİNDE 163 BİNDEN FAZLA İNSAN KOVİD-19'DAN ÖLDÜ 

Analizde ayrıca ABD'deki 31 binden fazla huzurevinde salgın boyunca 163 binden fazla yaşlı insanın, Kovid-19'dan hayatını kaybettiği, bu rakamın ülkedeki toplam ölümlerin 3'te 1'i civarında olduğu belirtildi. 

Kovid-19 salgını ABD'de ilk kez 21 Ocak 2020'de görülürken, Washington eyaletinde yaşayan ve Vuhan kentinden dönüşünde testi pozitif çıkan Amerikalı, ülkedeki ilk vaka olmuştu. 

Aynı eyaletteki Evergreen Sağlık Merkezi'nde, 29 Şubat 2020'de, ilk Kovid-19 kaynaklı ölüm görülmüştü.

Muğla'da nesli tükenmekte olan Karakulak araç çarpması sonucu öldüMuğla'nın Seydikemer ilçesinde, Türkiye'de sayısı çok az olan ve nesli tükenme tehlikesinde olan 'Karakulak' (Caracal caracal) adıyla bilinen yabani kedi türü, çiftçi Yusuf Siper (30) tarafından ölü bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet