Geri Dön
DünyaAşırı yağışlar 2100'e kadar Avrupa'da 14 kat artabilir

Aşırı yağışlar 2100'e kadar Avrupa'da 14 kat artabilir

Avrupa'daki aşırı yağışların, 2100 yılına kadar karalarda 14 kat artması bekleniyor.

Aşırı yağışlar 2100'e kadar Avrupa'da 14 kat artabilir

Newcastle Üniversitesi araştırmacısı Dr. Abdullah Kahraman: "Bulgularımıza göre karbon emisyonlarıyla ilgili önlemler alınmazsa, bu yüzyılın sonunda Avrupa'da mevcut duruma göre 7 kat daha sık ekstrem yağış potansiyeli var". "Küresel ısınma kaynaklı Avrupa'da 2100 yılına kadar kısa süreli şiddetli yağışlar artacak. Küresel iklim değişikliğiyle beraber bazı bölgelerde yağış miktarı artacak, bazı bölgelerde azalacak"

14 KAT ARTACAK

Bilim insanları tarafından  yapılan bir araştırmaya göre, Avrupa'daki şiddetli yağmur fırtınalarının, küresel  iklim değişikliğiyle birlikte artan nem ve daha yavaş hareket eden bulutlar  nedeniyle 2100 yılına kadar karalarda 14 kat artacağı belirlendi.

ABD'nin Yunanistan'da yeni üs kararı ne anlama geliyor?Türkiye’ye 40 km uzaklıktaki Dedeğaç’ı Atina’dan alıp askeri üs yapan ABD, şimdi de Çanakkale Boğazı'nı çerçeveleyen adaları istiyor. ABD ile Yunanistan arasında önümüzdeki ay yeni bir savunma anlaşmasının imzalanması bekleniyor. O anlaşmada Dedeağaç askeri üssünün kullanılmasının 5 yıl daha uzatılması bekleniyor. ABD'nin Yunanistan'da başka üsler kurmak istediği de gelen bilgiler arasında. Bölgede bu gelişmeler yaşanırken TSK, Ege ve Akdeniz'de 'Kararlılık 2121 Tatbikatı' başlattı. Peki peş peşe gelen bu haberler ne anlama geliyor? ABD ve Yunanistan ne yapmaya çalışıyor? Kritik gelişmelerin perde arkasını Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Eray Güçlüer CNN Türk canlı yayınında değerlendirdi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner