Dünya Askeri uçağın enkazı bulundu! Malavi başkan yardımcısı ve yanındaki dokuz kişiden kurtulan yok

Askeri uçağın enkazı bulundu! Malavi başkan yardımcısı ve yanındaki dokuz kişiden kurtulan yok

11.06.2024 - 09:41 | Son Güncellenme:

Radardan kaybolan uçağa ancak bir gün sonra ulaşılabildi, Afrika ülkesi Malavi'nin başkan yardımcısı dahil dokuz kişinin öldüğü belirlendi.

Askeri uçağın enkazı bulundu Malavi başkan yardımcısı ve yanındaki dokuz kişiden kurtulan yok

Malavi Devlet Başkanı Yardımcısı Saulos Klaus Chilima ve dokuz yolcuyu taşıyan askeri uçak, Pazartesi günü başkent Lilongwe'den havalandı. Uçağın rotası, kuzeydeki Mzuzu şehriydi.

Haberin Devamı

Kalkıştan kısa süre sonra uçakla bağlantı koptu. Radarda kaybolan uçağı aramak için büyük bir seferberlik başlatıldı.

ÜÇ ÜLKEDEN YARDIM DESTEĞİ

Malavi Devlet Başkanı Lazarus Chakwera, yetkililere tüm gelişmelerin halkla paylaşılması talimatını verdi, uçağın Chikangawa Ormanı'na düşmüş olabileceğini söyledi. Ckahwera ayrıca İngiltere, Norveç ve İsrail’den kurtarma çalışmalarına yardım için teklif aldıklarını hatırlattı ve şöyle dedi:

"İngiliz, Norveç ve İsrail hükümeti dahil olmak üzere kalkınma ortaklarımızla temasa geçtik ve bu ortaklar, uçağı bulma kapasitemizi artıracak özel teknolojilerin kullanımı dahil her türlü desteği teklif ettiler. Uçakta kurtulanları bulacağımızı umuyorum"

Askeri uçağın enkazı bulundu Malavi başkan yardımcısı ve yanındaki dokuz kişiden kurtulan yok

Salı günü öğle saatlerinde uçağın enkazına ulaşıldı. Malavi lideri Chakwera, yardımcısı Chilima dahil uçakta kurtulan olmadığını açıkladı.

MALAVİ NEREDE?

Malavi ya da resmî adı ile Malavi Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneydoğu bölümünde yer alan ve denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir. 1964 yılında kurulan ülkede 20 milyondan fazla insan yaşıyor. Öte yandan Chilima, 2020 yılından beri Devlet Başkanı Chakwera'nın yardımcılığını yapıyordu yerel medya olası bir kazanın uçakta gerçekleşen bir arızadan olabileceğini öne sürüyor ve suikast iddialarını şimdilik öne çıkarmıyor.

Haberin Devamı

Askeri uçağın enkazı bulundu Malavi başkan yardımcısı ve yanındaki dokuz kişiden kurtulan yok