Geri Dön

AstraZeneca, Japonya'da koronavirüs aşısı üretimine başlayacak

İngiliz-İsveç ortaklı ilaç şirketi AstraZeneca, Oxford Üniversitesi iş birliği ile geliştirilen Kovid-19 aşısının Japonya'da üretimine başlayacak.

AstraZeneca, Japonya'da koronavirüs aşısı üretimine başlayacak

Dünya genelinde 100 milyonu aşkın kişiye bulaşarak 2 milyondan fazla ölüme neden olan Kovid-19 salgınında mutasyon ve yeni dalga endişeleri sürerken, Japonya'da aşı çalışmalarına dair yeni bir gelişme yaşandı.

İngiliz-İsveç ortaklı ilaç devi AstraZeneca'nın Oxford Üniversitesi ortaklığında geliştirdiği aşının üretimine Japonya’da başlayacağı bildirildi. Geçtiğimiz Aralık ayında Japon hükümeti ile 120 milyon doz aşı tedariki konusunda anlaşmaya varan ve Mart ayına kadar 30 milyon doz sağlamayı hedefleyen şirketin, Japon ilaç firmalarına lisans vererek ülkede yaklaşık 90 milyon dozluk aşı üreteceği belirtildi. Klinik denemeleri süren aşının Japonya Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanması halinde Japonya’da üretilecek dozlar ülkedeki aşılama programında kullanılacak.

AŞILAMA ŞUBAT AYINDA BAŞLAYABİLİR

Japonya’da daha önce Pfizer-BioNTech dışında AstraZeneca ve Moderna aşılarının klinik denemeleri başlamış, aşı adaylarından yalnızca Pfizer onay için Sağlık Bakanlığına başvurmuştu. Aşılama programına Şubat ayı itibarıyla sağlık çalışanlarından başlamayı hedefleyen hükümetin Pfizer'a kullanım iznini 15 Şubat'ta verebileceği gündeme gelmişti.

 

Bursa'da kullanılmayan 2 evde çıkan yangın söndürüldüBursa'nın Gemlik ilçesinde kullanılmayan 2 müstakil evde çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü.Alınan bilgiye göre, Yeni Mahalle Kumla Yokuşu'nda boş olan 2 müstakil evde henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.Bölgedeki vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. 6 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın yaklaşık 1 saatte söndürüldü.Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet