Geri Dön
DünyaAvustralya, Pekin Olimpiyatları'nı boykot edecek!

Avustralya, Pekin Olimpiyatları'nı boykot edecek!

Avustralya, ABD’nin Çin’de düzenlenecek 2022 Pekin Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na yönelik diplomatik boykot kararına katılacağını duyurdu.

Avustralya, Pekin Olimpiyatları'nı boykot edecek!

ABD’nin Şubat ayında Çin’de düzenlenecek 2022 Pekin Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na yönelik diplomatik boykotuna Avustralya da katıldı. Avustralya Başbakanı Scott Morrison konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlalleri ve Avustralya'nın devamlı olarak gündeme getirdiği diğer birçok sorun nedeniyle böyle bir karar alındığını söyledi.

Ancak sporcuların oyunlara katılacağını söyleyen Morrison, son yıllarda Çin ile ilişkilerin kötüye gittiğini ve bu nedenle Avustralya'nın boykota katılmasının bir sürpriz olmadığını ifade etti.

Morrison, “Bunu Avustralya'nın ulusal çıkarlarına uygun olduğu için yapıyorum. Yapılması gereken doğru şey buydu” dedi. Avustralya'nın ikili görüşmelere açık olduğunu ifade eden Morrison, Çin'i ilişkileri iyileştirme fırsatlarını reddetmekle suçladı.

ÇİN’DEN AÇIKLAMA

Çin’in Avustralya Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Avustralya'nın olimpiyatlardaki başarısının Avustralyalı yetkililerin katılımına değil atletlerin performansına bağlı olduğu belirtildi. Açıklamada, "Olimpiyat kurallarına göre, yüksek rütbeliler Ulusal Olimpiyat Komitesi (NOC) tarafından olimpiyat oyunlarına katılmaya davet edilir.

Davet edip etmemek komitenin alacağı bir kararıdır. Avustralya tarafının Pekin Kış Olimpiyatları'na resmi yetkili göndermeyeceğine ilişkin açıklaması, Avustralya'nın ilişkileri iyileştirmeye yönelik kamuoyuna açıklanmış beklentisine ters düşmektedir" ifadeleri kullanıldı.

ABD hükümeti, Pazartesi günü Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlalleri nedeniyle Pekin Olimpiyatları'na diplomatik boykot uygulama kararı almış, boykotun ABD'li yetkililerle sınırlı olacağını ve milli sporcuların oyunlara katılımını etkilemeyeceğini belirtmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian ise konuya ilişkin açıklamasında, ABD'yi sporda siyasi tarafsızlığı ihlal etmekle suçlayarak ve boykotun yalan ve asılsız söylemlere dayandığını ifade etmişti.

Öte yandan, Japonya Başbakanı Fumio Kishida, dün ABD'nin diplomatik boykot uygulama kararı konusunda, ülkesinin ulusal çıkarlarına göre kendi kararını vereceğini açıklamıştı.

2022 Kış Olimpiyatları, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından Çin'in başkenti Pekin'de 4-20 Şubat tarihlerinde, Paralimpik Oyunları ise 4-13 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, Avustralya'yı, boykot ilan ederek ABD'yi 'körü körüne takip etmekle' suçladı ve "gelip gelmemeleri kimsenin umurunda değil" dedi.

ABD'de teslim alındı! 14 eser Türkiye'ye getiriliyor
Bakan Akar TSK komuta kademesiyle sınırın sıfır noktasında
Mahallenin korkulu rüyasıydı! Pusuya yatan ekiplerden suçüstü!
Dünyanın takip ettiği kriz! Biden'dan yeni hamle geldi
O Ses Türkiye şampiyonu belli oldu! İşte büyük ödül...
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Nükleer bombadan 500 kat daha güçlü! Uzaya gidiyor
Ömür hemşireye son veda! Vasiyeti yerine getirildi
Hava ulaşımına kar engeli! Çok sayıda sefer iptal edildi
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Volkan Demirel'in gözdesi Hull City yolunda!
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler