Geri Dön
DünyaÇin, corona virüs aşısında ikinci aşamaya geçti

Çin, corona virüs aşısında ikinci aşamaya geçti

Çin Tıbbi Bilimler Akademisi Biyoloji Enstitüsü (IMBCAMS), corona virüs aşısının insanlar üzerinde denenmesinde Cumartesi günü ikinci aşamaya geçtiğini açıkladı.

Çin, corona virüs aşısında ikinci aşamaya geçti

Reuters ajansının haberine göre enstitü aşıyı bu yıl üretmeyi ve Çin’in gelecekteki aşı stoklarını oluşturmayı planlıyor.

Çin'de altı potansiyel aşının insanlar üzerinde denenmesine Mayıs ayında başlanmıştı.

İkinci aşama klinik deneylerinde, enjeksiyonun dozuna karar verilerek, potansiyel aşının güvenli olup olmadığını değerlendirilecek ve aşının sağlıklı insanlarda aşının neden olduğu bağışıklık tepkisi ölçülecek.

Bir aşı ancak üçüncü aşamada geniş çaplı bir deneme süreci öncesi satış onayı olabiliyor.

Dünyada Çin dışında da birkaç potasiyel aşının denendiği biliniyor.

Dünya Sağlık Örgütü Cuma günü koronavirüs salgınının yeniden yayıldığı, dünyanın 'yeni ve tehlikeli bir aşamaya girdiği' uyarısında bulunmuştu.

İlk kez Aralık ayı sonunda Çin'in Vuhan kentinde tespit edilen koronavirüs şu ana kadar dünyada 9 milyona yakın kişide görüldü. Virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı da 460 bini aştı.

Whatsapp'ın uzattığı süre bitiyor: 15 Mayıs'tan sonra kullanıcıları neler bekliyor?WhatsApp'ın güncellediği gizlilik sözleşmesi için 15 Mayıs'a uzatılan sürede sona gelindi. Geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin açıklama yapan şirket, geri adım atarak sözleşmeyi onaylamayanların hesabının askıya alınmayacağını dile getirdi. Dolayısıyla 120 gün sonra hesaplar silinmeyecek. Ancak, hesaplardaki işlevsellik azaltılıp, sınırlı kullanım olacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet