Geri Dön
DünyaÇin'de SARS salgını şüphesi

Çin'de SARS salgını şüphesi

Nedeni bilinmeyen ve SARS'a benzeyen gizemli hastalık araştırılıyor. Tedavi altına alınan 27 hastadan yedisinin durumu kritik.

Çin'de SARS salgını şüphesi

Çin’in güneyindeki bir kentte SARS benzeri 'gizemli bir hastalık' ortaya çıktı. Ülke basınındaki haberlere göre, Ulusal Sağlık Komisyonu, güneydeki Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentine, SARS benzeri, nedeni henüz bilinmeyen bir hastalığı araştırmak için ekip gönderdi.

Ekibin ilgili vakaya yönelik denetim ve teyit çalışması yürüttüğü kaydedilirken, Vuhan Kent Sağlık Komitesi de kentteki hastanelerde "açıklanamayan vaka" olarak tanımlanan hastalığın bulaştığı 27 kişinin tedavi altına alındığını duyurdu.

Komite, bu hastalardan 7‘sinin durumunun kritik olduğunu, diğerlerinin yakında taburcu edileceğini kaydetti.

Hastalığın ülkenin güneyinden gelen deniz ürünlerinden bulaştığı tahmin ediliyor. Bazı sosyal medya kullanıcıları hastalığın SARS olduğu yönünde paylaşımlarda bulundu.

Sosyal medyada paylaşanlara soruşturma

Hong Kong basınından Apple Daily gazetesi de Vuhan’da vakanın SARS olduğu yönünde paylaşımda bulunan 8 kişi hakkında toplumu yanlış yönlendirdikleri gerekçesiyle soruşturma açıldığını iddia etti.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, dünya genelinde bugüne kadar 8 binden fazla kişide SARS virüsü görülürken bunlardan 775’i hayatını kaybetti.

SARS nedeniyle 2003 yılında Çin’de 349, Hong Kong’da 299 kişi yaşamını yitirmişti.

Otomobili çizildiği için tartıştığı site görevlisini öldürdüKonya'da otomobilinin sağ kapısı çizilen Ahmet Ü. (32), görevini yapmadığı gerekçesiyle tartıştığı site görevlisi 2 çocuk babası Adem Topbaş'ı (24) bıçaklayarak öldürdü.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler