Geri Dön
DünyaÇin’den Ukrayna’ya gelenlere taş

Çin’den Ukrayna’ya gelenlere taş

Merkez üssü Çin, Vuhan olan Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı 2250’ye çıktı. Bulaşan kişi sayısı da 78 bine dayandı. Lübnan ve İsrail’de ilk kez Kovid-19 vakası görüldü. Vuhan’dan tahliye edilen Ukraynalılar ise ülkelerinde taşlandı.

Çin’den Ukrayna’ya gelenlere taş

Çin’in Hubey Eyaleti’nin başkenti Vuhan’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs, Kovid-19 salgını kâbusa sürüyor. İran’da da 5 ölüm ve 18 yeni vakanın ortaya çıkmasıyla birlikte Çin dahil dünya genelinde virüsün bulaştığı kişi sayısı 76 bin 788’e ulaştı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede kesinleşen Kovid-19 vaka sayısı 11 bin 633’ünün durumu ciddi olmak üzere 75 bin 465 oldu. Kovid-19 görüldüğü bildirilen ülkeler ve vaka sayısı ise şöyle:

“Japonya 731, Güney Kore 204, Singapur 85, Hong Kong 69, Tayland 35, Tayvan 26, Malezya 22, İran 18, Avustralya 17, Vietnam 16, Almanya 16, ABD 15, Fransa 12, Makao 10, İngiltere 9, Birleşik Arap Emirlikleri 11, Kanada 8, İtalya 14, Hindistan 3, Filipinler 3, Rusya 2, İspanya 2, Nepal 1, Sri Lanka 1, Kamboçya 1, Belçika 1, İsveç 1, Finlandiya 1, Mısır 1, İsrail 1, Lübnan 1.”

2247 can kaybı

Salgın nedeniyle can kaybı ikisi Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde olmak üzere 2238’e yükselirken, bugüne kadar taburcu edilenlerin sayısı da 18 bin 264’e ulaştı. İran’da 5, Japonya’da 3, Güney Kore, Tayvan, Filipinler ve Fransa’da da birer kişinin ölümüyle Kovid-19’dan ölenlerin sayısı dünya genelinde 2249’a buldu.

Çin resmi kaynaklarına göre, ülkede Kovid-19’a yakalandıkları şüpheli olan kişilerin sayısı 5206’ya, müşahede altına alınanların sayısı 120 bin 302’ye geriledi. Çin anakarasında son 24 saatte ölenlerin sayısı 118 kişi oldu. Ayrıca ülkede 889 yeni Kovid-19 virüsü vakası saptandı. Öte yandan, Çin’de cezaevlerinde yetkililerin de arasında olduğu 500’ü aşan koronavirüs vakası tespit edildi.

2 yeni ülkede daha

İsrail Sağlık Bakanlığı, Japonya’da karantinaya alınan “Diamond Princess” gemisinden tahliyelerine izin verilen 11 İsrail vatandaşının ülkeye getirildiğini açıkladı. Yapılan testler sonucu ülkeye getirilenler arasından 1 kişide Kovid-19 tespit edildiği aktarıldı. Diamond Princess yolcu gemisinde bulunan 15 İsrailliden 4’ünde Kovid-19 tespit edilmiş ve bu kişiler Japonya’da tedavi altına alınmıştı. 4 İsraillinin tedavisine Japonya’da devam ediliyor. Lübnan Sağlık Bakanı Hassan Hammad ise İran Kum’dan gelen bir kadında Kovid-19 tespit edildiğini duyurdu.

Öte yandan İtalya’da Kovid-19 teşhisi konan vaka sayısı 14’e yükseldi. Sağlık Bakanı Roberto Sperenza, Lombardiya bölgesinde 10 yerleşim yerinde görülen Kovid-19 vakaları nedeniyle tüm kamu etkinliklerinin, ticari faaliyetlerin ve iş yerleri ile okullarda faaliyetlerin durdurulduğunu duyurdu. Söz konusu tedbirlerin 10 beldede 50 binin üzerinde insanı etkileyeceği belirtildi.

Çin’den Ukrayna’ya gelenlere taş

Şehre sokmadılar

Hubey’in Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan Kovid-19 salgını nedeniyle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, Çin’de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti. Ukrayna’da önceki gün vatandaşlarını Vuhan’dan tahliye etti. 45’i Ukraynalı, 27’si yabancı uyruklu toplam 72 kişi Vuhan’dan uçakla Ukrayna’nın Harkov kentine götürüldü. Dönen kişilerin havaalanından 7 otobüsle Poltava bölgesi Novie Sanjarı kentindeki bir sağlık merkezine nakledilişi sırasında bir grup Ukraynalı, otobüslerin şehre girişini engellemeye çalıştı. Otobüsleri taşlayan grup, polisle çatıştı. Ukrayna Sağlık Bakanı Zoriana Skaletska da tahliye edilenlerin tedbir amacıyla iki hafta karantinada kalacağını açıkladı ve “Bu insanlar yurttaşlarımız, bize yabancı değiller. Aynı ülkede yaşıyoruz. Onların sağlık ve güvenliğine dikkat etmeliyiz” dedi.

Olimpiyat tartışması

800”e yakın vakanın görüldüğü Japonya’da yapılacak olan Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları’yla ilgili tartışmalar yeniden alevlendi. Salgın tüm Asya ülkelerinde hızla yayılırken, İngiltere’nin başkenti Londra’da belediye başkan adayı Shaun Bailey olimpiyatların Londra’da yapılabileceğini söyledi. Tokyo Valisi Yuriko Koike ise Bailey’e tepki gösterdi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi ise DSÖ ile görüştüklerini, Tokyo’nun ev sahipliğini iptal etmek ya da yerini değiştirmek için bir neden olmadığını açıklamıştı.

Aşı nisanda

Çin Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Şü Nanping ise salgınına karşı geliştirilen aşıların en erken nisan sonunda klinik deneylere başlayacağını söyledi.
Çin’in Siçuan Eyaleti’nin başkenti Çengdu’da tedavisi tamamlanan bir hastada tekrar Kovid-19 görüldü. Çengdu kenti sağlık biriminden yapılan açıklamada, hastanın yeniden tedavi altına alındığı vurgulanırken, başka bölgelerde de benzer vakalara rastlandığı kaydedildi. Hubey’de Kovid-19 salgınıyla mücadele eden sağlık ekibi lideri Cao Cianping, tedavisi tamamlanan hastaların virüs taşımaya devam edebileceğini belirtti.

Çin’den Ukrayna’ya gelenlere taş

18 vaka, 5 ölüm

İran’da Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 5’e yükseldi. İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kum’da 7, Tahran’da 4 ve Gilan’da 2 kişi olmak üzere ülke genelinde 13 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini duyurdu.

Böylece Kovid-19 görülen vaka sayısı öncekilerle beraber 18’e çıktı. İran’ın Kum kentinde çarşamba günü solunum yetmezliği şikâyetiyle gözetim altında tutulan ve yeni tip koronavirüs test sonuçları pozitif çıkan 2 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

 

Bakan Kurum, yangının etkili olduğu Manavgat'ın Kalemler Mahallesi'nde incelemede bulunduÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Manavgat ilçesindeki orman yangınında çok sayıda evin zarar gördüğü Kalemler Mahallesi'nde incelemede bulundu.Kurum, mahallede evleri, ahırları, otomobilleri yanan, büyükbaş ve küçükbaş hayvanları telef olan vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet