Geri Dön
DünyaDizi değil gerçek bir taht kavgası

Dizi değil gerçek bir taht kavgası

Ürdün’de darbe girişimiyle suçlanarak ev hapsine alınan Kral Abdullah’ın üvey kardeşi Prens Hamza’nın annesi eski Kraliçe Nur, tepkisini Twitter’da gösterdi. Nur, üvey oğlu olan Kral Abdullah’a seslenerek, “Gerçekler ortaya çıksın, adalet sağlansın” dedi. Prens Hamza ise imzaladığı mektupta Kral’a bağlılığını ilan etti.

Dizi değil gerçek bir taht kavgası

Birinci Dünya Savaşı’ndan önce Osmanlı egemenliğinde olan Ürdün, 1921’de İngiliz mandası olarak emirlik adını aldı. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ise bağımsız bir krallık olan Ürdün’ü Haşimi Hanedanı’ndan sırasıyla Abdullah bin Hüseyin, I. Abdullah, Talal ve Hüseyin yönetti. Şimdi tahtta bulunan Kral II. Abdullah’ın babası olan ve 1999’da ölen Kral Hüseyin dört evlilik yaptı. Bu evliliklerini Şerife Dina bint Abdülhamid, Muna el-Hüseyin, Aliya Bahaeddin Tukanan ve Kraliçe Nur ile gerçekleştiren Hüseyin, 10 çocuk sahibi oldu.

Hüseyin’in ölümünden sonra tahta geçen oğlu Kral II. Abdullah, ikinci eşi Muna’dan 1962’de dünyaya geldi. İngiliz asıllı Muna’nın gerçek adı Antoinette Gardener idi. Prens Hamza ise Kral Hüseyin’in dördüncü eşi Nur’dan 1980’de dünyaya geldi. Kral Abdullah’a yönelik darbe girişiminde bulundukları gerekçesiyle Prens Hamza geçen Cumartesi günü başkent Amman’daki evinde hapsedilirken, suçlanan 20 kişi de gözaltına alındı.

‘Bu bir çirkin iftira’

Asıl adı Lisa Halaby olan eski Ürdün Kraliçesi, Amerikalı Nur ise oğlu Prens Hamza’nın ev hapsine alınmasına Twitter’dan tepki gösterdi. Şimdi ABD ve İngiltere’de yaşayan Nur, oğlu Hamza’nın ev hapsinde tutulması ve üst düzey isimlerin gözaltına alınmasının ardından Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Gerçeklerin ortaya çıkarılması ve adaletin  sağlanması” çağrısında bulundu.

Nur, Twitter mesajında, “Bu çirkin iftiraya uğrayan tüm masumlar için gerçeklerin  ortaya çıkarılmasını ve adaletin sağlanmasını diliyorum. Allah onları korusun ve esirgesin. Şeytani iftiralara maruz kalan masumlar için dua ediyorum” ifadelerini kullandı. Eski Ürdün Kralı Hüseyin’in son eşi Kraliçe Nur, ülkesinin yanı sıra  dünya çapında tanınırlığa sahip. Prens Hamza, babasının vasiyetiyle 1999’da veliaht prens ilan edilmiş, ancak 2004’te veliaht unvanı üvey ağabeyi Kral Abdullah tarafından iptal edilmişti. Kral Abdullah babasının isteğine rağmen kendi oğlu Hüseyin’i veliaht prens ilan edilmişti.

‘Hamza dış güçlerle komploya karıştı’

Ürdün Başbakan Yardımcısı Eymen Safadi, Cumartesi günü ev hapsine alınan Kral II. Abdullah’ın kardeşi ve eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin’le ilgili açıklama yaptı. Eymen Safadi, Prens Hamza’nın bazı kişilerle birlikte, “ülkeyi istikrarsızlaştırmayı amaçlayan, dış güçlerle bağlantılı bir komploya karıştığını” söyledi. Komployla ilgili soruşturmanın uzun süredir devam ettiğini vurgulayan Safadi, konunun yargıya havale edileceğini belirtti. Safadi’ye göre, Hamza, aşiret liderlerini hükümete karşı seferber etmeye çalışmakla suçlanıyor.

Ürdün’de darbe suçlamasıyla gözaltına alınanlar arasında Kral Abdullah’ın eski danışmanı Bassem Awadallah ve kraliyet ailesinden Hasan bin Zayd da var. Ürdün’deki son gelişmeler sonrası ABD, İngiltere, Mısır ve Suudi Arabistan, Kral II. Abdullah’a desteklerini bildirdi. Türk Dışişleri ise olayların endişeyle izlendiğini açıklandı.

Dizi değil gerçek bir taht kavgası

İkinci evliliğini Prenses Basman ile yapan Prens Hamza Harvard Üniversitesi mezunu ve 6 çocuk babası.

Prens’ten Kral’a bağlılık mektubu

Ürdün Kralı II. Abdullah, yaşanan krizle ilgilenmesi için amcası Hasan bin Tallal’ı görevlendirdi. Bunun üzerine Prensler Haşim bin Hüseyin, Tallal bin Muhammed, Gazi bin Muhammed ve Raşid bin Hasan, Hasan Bin Tallal’ın evinde Prens Hamza bin Hüseyin ile bir araya geldi.

Ürdün Kraliyet Divanı’ndan yapılan açıklamaya göre, Prens Hamza burada Kral II. Abdullah’a bağlılığını teyit eden bir mektup imzaladı. “Haşimilerin tarihleri boyunca, yönetimde adalet, merhamet ve şefkati gözettiğine” dikkati çeken Prens Hamza, mektupta şu ifadelere yer verdi:

“Majesteleri Kral 2. Abdullah bin Hüseyin, taşıdığı emanetle atalarının yolundan gidiyor. Son iki günde yaşanan gelişmelerin sonucunda kendimi Kral’ın ellerine bıraktım. Babalarımız ve dedelerimizin ahdi üzerine kalacağım.  Atalarımızdan bize verilen emanete, onların yoluna, Kral’a ve Ürdün Haşimi Krallığı’nın anayasasına sadık kalacağım. Her zaman Kral’ın ve Veliaht Prens’in destekçisi olacağım.”

Öte yandan dün Kral’a bağlılık mektubu imzalamadan önce Prens Hamza’nın yeni ses kaydı paylaşıldı. Muhalefetin yayımladığı ses kaydında Prens Hamza, dış dünya ile temas kurmaması yönündeki emirlere uymayacağını söylemişti.