Geri Dön

Düğmeye kimin bastığı belli oldu! Trump Katar'ı topa tuttu

Katar krizinde arka arkaya son dakika haberleri geliyor, ABD lideri Trump düğmeye basanın kendisi olduğunu ilan etti. Doha yönetimiyle ilişkileri koparan ülkelerin yanında saf tutan Trump, 1 saat 36 dakikaya yayılan Twitter mesajlarında "Ortadoğu ziyaretimde, radikal ideolojilerin artık finanse edilemeyeceğini söyledim. Liderler Katar'ı işaret etti, bakın!"; "Aşırılığın finanse edilmesine karşı sert davranabileceklerini söylediler, bütün dayanak noktası Katar. Belki de bu terör korkusunun sona erişinin başlangıcı olacak" diye yazdı.Yedi ülkenin ilişkileri kopardığı Katar için bugün neredeyse çevresindeki tüm hava sahası kapandı. Katar Havayolları'nın uçuşlarını iptal etmesiyle, yolcular havalimanlarında kaldı. Bu sabah açıklama yapan Katar yönetimi, komşularına uzlaşma çağrısı yaparak diyaloğa hazır olduğunu duyurdu. Doha, herhangi bir misillemede bulunmayacağını açıkladı.

Düğmeye kimin bastığı belli oldu! Trump Katar'ı topa tuttu

Katar'ın komşuları tarafından bir gün içinde yapayalnız bırakılmasıyla uluslararası bir boyut kazanan krizde, ABD Başkanı Donald Trump ilk açıklamasını yaptı. Doha yönetimini topa tutan Trump, "Ortadoğu ziyaretimde, radikal ideolojilerin artık finanse edilemeyeceğini söyledim. Liderler Katar'ı işaret etti, bakın!" diye yazdı.

Bölgedeki liderlerin görüşünü aldığını vurgulayan Trump, böylece krizde Washington'ın rolünü de belli etmiş oldu.

Suudi Arabistan'da 50 ülkenin lideriyle buluştuğunu hatırlatan Trump, 1 saat 38 dakika sonra yazdığı yeni Twitter mesajında "Suudi Arabistan Kralı ve 50 ülkeyle yapılan görüşmelerin işe yaradığını görmek çok güzel. Aşırılığın finanse edilmesine karşı katı bir tutum takınabileceklerini söylediler, bütün dayanak noktası Katar. Belki de bu terör dehşetinin sona erişinin başlangıcı olacak" dedi.

Krizin patlamasıyla Suudi Arabistan ve Mısır'ın başını çektiği bloğun ABD tarafından yönlendirildiği yorumları yapılmıştı.

Doha yönetimiyle diplomatik ilişkilerini kesen ülkeler, Katar uçaklarına hava sahasını kapattı. Katar Havayolları, Suudi Arabistan, Mısır ve Bahreyn'e uçuşlarını iptal etti. Al Jazeera, Suudi Arabistan'ın Katar Havayolları'nın uçuş lisansını da askıya aldığını bildiriyor.

Bu gelişmeyle birlikte, Katar'dan kalkıp batı yönüne gidecek uçaklar kuzey ya da güneyden dolaşıyor. FlightRadar24 verilerine göre, Qatar Havayolları uçakları Basra Körfezi'ni geçip ve Türkiye hava sahasından Avrupa'ya doğru seyrediyor.

Uluslararası haber ajanslarının bugün başkent Doha'daki Hamad Uluslararası Havalimanı'ndan geçtiği fotoğraflarda, çok sayıda yolcunun beklediği görülüyor. Sabah saatlerinden bu yana yüzlerce yolcu havalimanında kaldı.

Düğmeye kimin bastığı belli oldu Trump Katarı topa tuttu

Uzlaşma çağrısı

Katar'dan gelen son açıklamada, komşularına uzlaşma çağrısı yapıldı. Sorunun çözümü için diyaloğa hazır olduğunu bildiren Doha yönetimi, herhangi bir misillemede bulunmayacağını açıkladı.

Kuveyt Emiri Suudi Arabistan'a gidiyor

Kuveyt'ten yapılan açıklamada, Emir'in bugün Suudi Arabistan Kralı'yla krizi görüşmek üzere Riyad'a gideceği açıklandı.

Cezayir ise, taraflara itidal çağrısı yaparak krizin büyümemesini istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Katar diplomasisi

Bölgedeki devletlerin Katar'la ilişkileri kesmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan bölgedeki liderlerle bir telefon trafiği gerçekleştirdi.

Erdoğan Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed El Sabah ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud ile görüşerek bölgedeki gerilimi düşürme çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanlığı kaynakları Erdoğan'ın konuyla ilgili görüşmelere devam edeceğini belirtti.

Aralarında Bahreyn, Suudi Arabistan, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri, Maldivler, Libya'nın doğu bölgesindeki hükümet ve Mısır'ın da bulunduğu bazı Arap ülkeleri 5 Haziran'da Katar ile diplomatik ilişkileri kestiklerini açıklamış, gerekçe olarak da 'Katar'ın terör örgütlerini desteklemesini' göstermişti.Katar bu suçlamaları reddederken ülkenin borsası Pazartesi günü yüzde 7.2 düşüşle kapatmıştı.

Araca malzeme yüklerken ölümden böyle döndü!Beyoğlu'nda, şirket aracına malzeme yükleyen Ahmet Karagöz, bir kamyonetin açık olan bagaj kapağına çarpmasıyla yaşanan kazada ölümden döndü. Güvenlik kameralarına da yansıyan kazayı ucuz atlattığını söyleyen Karagöz Biraz daha yol kenarında olsaydım, beni de biçecekti dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet