Geri Dön
DünyaDünya vaka saydı onlar dolarları

Dünya vaka saydı onlar dolarları

Pandemi sürecinde dünya nüfusunun yüzde 99'unun geliri düştü. “Teknoloji baronları”nın başını çektiği en zengin 10 kişinin toplam servetiyse iki kat arttı. Bunun sırrı da Kovid’in milyarderlere sürpriz kazançlar getirmesi!

Dünya vaka saydı onlar dolarları

DIŞ HABERLER - Küresel eşitsizlikle mücadeleyi amaçlayan yardım kuruluşu Oxfam, yeni bir rapor yayımladı. Raporda, pandeminin etkili olduğu Mart 2020 - Ekim 2021 arasında dünya nüfusunun yüzde 99’unun geliri düşerken, en zengin 10 kişinin toplam servetinin katlandığı açıklandı.

Kovid-19’un sürpriz kazançlarından ve hükümetlerin teşviklerinden yararlanan 10 zenginin, pandemi boyunca günde toplam 1.3 milyar dolar kazandığı belirtildi. Böylece 10 zenginin toplam servetinin iki kat artarak 1.5 trilyon dolara ulaştığı bildirildi.

‘Vergi’ çağrısı

Milyarderler daha da zenginleşirken pandemide 163 milyon insanın yoksulluk sınırının altına düştüğünü aktaran Oxfam, eşitsizliği önlemek için hükümetleri sermaye ve servet üzerinden vergi toplamaya çağırdı. Oxfam, en zengin 10 kişinin pandemi kazançları üzerinden toplanacak bir defaya mahsus yüzde 99’luk verginin dünyayı aşılamaya, iklim değişikliğiyle mücadeleye, evrensel sağlığı korumaya ve cinsiyet eşitsizliğiyle mücadeleye yeteceğini belirtti. Kuruluş, bu vergiden sonra bile, 10 milyarderin pandemi öncesine göre 8 milyar dolar daha iyi durumda olacağını ifade etti. Öte yandan, Oxfam, 2030 yılına kadar 3.3 milyar insanın günde 5.50 doların altında bir gelirle yaşayacağını öngördüğünü de bildirdi.

En zenginlerin artan servetleri

Dünya vaka saydı onlar dolarları