Dünya'Ege'de savaş' diye sundular! 4 dakika 44 saniyelik 'şok' görüntü

'Ege'de savaş' diye sundular! 4 dakika 44 saniyelik 'şok' görüntü

02.02.2023 - 09:23 | Son Güncellenme:

Yunan gazetesinin yayınladığı video kaydı, bir ay önce Didim'le Bulamaç Adası arasında çekildi. Ancak olayın bir de Türkiye tarafından çekilen görüntüsü vardı.

Kardak kayalıklarına Türk bayrağı dikilmesini unutamayan ve krizi Yunanistan'ın 11 Eylül'ü olarak niteleyen Yunan medyası, bu kez Ege Denizi'nde yaklaşık bir ay önce çekilen bir görüntüyü manşetlerine taşıdı.

Haberin Devamı

Video, Aydın'ın Didim İlçesiyle karşısında yer alan Bulamaç (Farmakonasi) adası arasında 5 Ocak Perşembe günü sabah saatlerinde kaydedildi. Yunan ve Türk Sahil Güvenlik botları sabah saatlerinde karşı karşıya geldi.

4 dakika 44 saniyelik video kaydını yayımlayan Demokratia gazetesi, Türk Sahil Güvenlik botunun Yunan aracına çarpmayı denediğini öne sürdü. Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin Türklere doğru uyarı ateşi açtığını iddia eden gazete, Türk Sahil Güvenlik botunun tehlikeli manevralar yaptığını da savundu.

'Sıcak olay' gerçekleştiğinde Yunan Sahil Güvenliği tarafından soğuk bir şekilde aktarıldığını belirten yayın organı, ancak gerçekte yaşananların nefes kesici olduğu yorumunu yaptı. Yunan askerlerinin itidali sayesinde Ege Denizi'nde kan dökülmediğini de iddia eden gazete, Türk botunun Yunan aracına çarpıp yangın çıkarmaya çalıştığını öne sürdü.

Haberin Devamı

Egede savaş diye sundular 4 dakika 44 saniyelik şok görüntü

Yunan Sahil Güvenlik botunun Bulamaç Adası çevresine gelen Türk balıkçılar için olay yerine ulaştığını kaydeden Demokratia, balıkçıların Yunan karasularında avlandığını savundu. Türk Sahil Güvenlik botunun da kısa sürede olay yerine geldiğini aktaran gazete, bu andan itibaren durumun tehlikeli bir yöne gittiğini yazdı.

Türk aracının Yunan Sahil Güvenlik botunu takip etmeye başladığını ve arkasından yaklaşıp çarpmayı denediğini savunan yayın organı, bu sırada Yunan askerlerin ellerine otomatik silahları aldığını ileri sürdü. 

Egede savaş diye sundular 4 dakika 44 saniyelik şok görüntü

Türk kaptanın manevra yaparak Yunan botuna yaklaştığını iddia eden gazete, haberinde "Teknenin kıç tarafında bulunan Yunan askerlerin havaya ateş açmasıyla Türkler kaçtı" gibi skandal cümlelere yer verdi.

Haberi 'Ege'de savaş: Demokrasia şok görüntüyü ortaya çıkardı' manşetiyle yayımlayan gazete, ayrıca Yunan devriye gemisinin adının LS-ELAKT olduğunu belirtti ve Türk Sahil Güvenlik botuna doğru ateş açan askerlerin yüzlerini blurladı.

ASLINDA KAÇAN YUNAN SAHİL GÜVENLİK BOTU

Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı, görüntülerin yayımlanmasının ardından yazılı açıklama yaptı. Resmi açıklamada, Yunan Sahil Güvenlik botunun Türk Sahil Güvenlik botundan kaçarken havaya ateş açtığı belirtildi:

Haberin Devamı

"...Sahil Güvenlik botu tarafından bölgede bulunan Yunanistan Sahil Güvenlik unsurunun sürülerek uzaklaştırıldığı ve Türk balıkçı teknelerinin avcılık faaliyetlerinin sağlandığı, Yunan Sahil Güvenlik botunun uzaklaştırılması esnasında havaya ateş açması üzerine Türk Sahil Güvenlik botu tarafından yine havaya ateş açılarak misliyle karşılık verildiği açıklamaların yer aldığı basın bilgi notu, olaya ilişkin video ile beraber kamuoyuyla paylaşılmıştır. 1 Şubat 2023 tarihinde bazı Yunan haber sitelerinde ve sosyal medyasında sanki yeni yaşanan bir olaymış gibi Yunan unsurunun Türk Sahil Güvenlik botundan kaçarken havaya ateş açtığı görüntüler paylaşılmıştır."

Egede savaş diye sundular 4 dakika 44 saniyelik şok görüntü

'ÇARPTI' BİLE YAZDILAR!

4 dakika 44 saniyelik eski görüntü, beklendiği gibi Yunan medyası tarafından manşetlere çekildi. Kathimerini, 'Farmakonasi: Türk ve Yunan Sahil Güvenlik botları arasındaki olayın yeni görüntüleri' başlığını tercih etti.

Skai televizyonu 'Farmakonasi'den video belgesi: Türk teknesi Yunan botuna çarpmayı denedi' başlıklı haberinde bir başka tehlikeli olayın kaydedildiğini yazdı.

Ethnos gazetesi, 'Kare kare Türk botunun Yunan sahil güvenlik aracına çarpma girişimi' başlığını seçti, To Vima 'Video: Türk Sahil Güvenlik botu Yunan Sahil Güvenlik aracını Farmakonisi'de tehdit ediyor' dedi.

Ta Nea gazetesi ise, 'Farmakonasi: Türk Sahil Güvenlik aracı Yunan teknesine çarpmaya çalıştı' manşetiyle okurlarının karşısına çıktı. CNN Yunanistan ise, haberin başlığında Türk aracının Yunan botuna çarptığını yazdı.