Dünya El Chapo'nun oğlu yakalandı! Meksika'da ortalık yangın yeri, uçağa bile mermi isabet etti

El Chapo'nun oğlu yakalandı! Meksika'da ortalık yangın yeri, uçağa bile mermi isabet etti

06.01.2023 - 11:52 | Son Güncellenme:

Meksika'da halihazırda hükümet güçleri ile uyuşturucu kartelleri arasında devam eden çatışmalar tekrar şiddetlendi. Uyuşturucu baronu El Chapo’nun oğlu olan Ovidio Guzman Lopez'in tekrar tutuklanmasının ardından 2019 yılında yaşananlara benzer görüntüler ortaya çıktı. Yaşanan çatışmaların şiddeti hava trafiğini bile etkiledi.

Milliyet.com.tr - Meksika’nın önde gelen kartellerinden biri olan ve ABD’de cezaevinde bulunan 'El Chapo' lakaplı Joaquın Guzman’ın oğlu Ovidio Guzman Lopez dün sabah saatlerinde Sinaloa kartelinin en güçlü olduğu şehirlerden biri olan Culiacan’da yapılan operasyon sonucunda gözaltına alındı. Meksika Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin Ovidio Guzman Lopez'i gözaltına aldığı ve Guzman’ın Meksika’nın başkenti Mexico City’de özel yetkili savcılığa sevk edildiği ifade edildi.

El Chaponun oğlu yakalandı Meksikada ortalık yangın yeri, uçağa bile mermi isabet etti

Haberin Devamı

Ovidio Guzman Lopez’in yakalanması, Meksika’da yıllardır devam eden devlet-mafya çatışmasında hükümet güçlerinin kazandığı önemli bir zafer olarak görülüyor. Meksika Savunma Bakanı Luis Cresencio Sandoval, olayla ilgili yaptığı açıklamada, El Chapo’nun liderlik ettiği Sinola kartelinin adını kullanmada,n “Bu tutuklama, Pasifik kıyılarında yoğunlaşan kartelin lider kadrosuna indirilen büyük bir darbe” şeklinde konuştu.

SOKAKLAR YİNE SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

El Chapo’nun oğlu ve aynı zamanda Sinaloa Karteli lideri Guzman bundan önce Meksikalı federal güvenlik güçleri tarafından 17 Ekim 2019 tarihinde yakalanmış, ancak kartelin silahlı üyeleri tarafından yapılan baskılar sonucunda Guzman serbest bırakılmıştı. 2019 yılında yaşanan olaylarda silahlı kartel üyeleri sokaklarda terör estirmiş, birçok şehirde çok sayıda can ve mal kaybı yaşanmıştı.

Haberin Devamı

Kartelin tekrar tutuklanmasının ardından sokaklarda yine benzer görüntüler ortaya çıktı. Güvenlik kaynaklarından yapılan açıklamaya göre, kartel üyelerinin, güçlü oldukları şehirlerde sokaklara barikatlar kurduğu ve güvenlik güçlerine ateş açarak karşılık verdiği ifade edildi. Yapılan açıklamada, “Kamu düzeninin tekrar tesis edilebilmesi için çalışmalar sürüyor” denildi.

El Chaponun oğlu yakalandı Meksikada ortalık yangın yeri, uçağa bile mermi isabet etti

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde ise Guzman’ın gözaltına alındığı Culiacan şehrinde sokaklarda büyük bir kaos olduğu, kartel üyelerinin sokaklarda bulunan araçları ateşe verdiği ve yolları kapattığı görülüyor. Şehrin giriş ve çıkışını da kapatan kartel üyelerinin şehrin kuzey kesimlerinde güvenlik güçleriyle çatıştığı, şiddetli çatışmalar sebebiyle şehirdeki kamu binalarının kapatıldığı ifade ediliyor.

Şehirdeki havalimanında da çatışmaların yarattığı risk sebebiyle operasyonlarını durdurduğu açıklandı. Meksika merkezli hava yolu şirketi Aeromexico, başkent Mexico City'ye gitmek için kalkış hazırlıkları yapan bir uçağın gövdesine iki mermi isabet etmesi sebebiyle Culiacan seferlerini iptal ettiğini duyurdu. Şirket yaptığı açıklamada kurşun isabet eden uçaktaki yolcuların güvenli şekilde tahliye edildiği bilgisini paylaştı.

El Chaponun oğlu yakalandı Meksikada ortalık yangın yeri, uçağa bile mermi isabet etti

Güvenlik kaynakları, Culiacan havalimanına iniş yapmaya çalışan bir askeri uçağın da kartel üyeleri tarafından hedef alındığını, ateş açılan uçakta herhangi bir sorun yaşanmadığını açıkladı.

'TUTUKLAMA BİR MESAJ İÇERİYOR'

Ovidio Guzman Lopez’in tutuklanması, 2019’da yaşananların bir telafisi olarak yorumlanıyor. Lopez, 2019 yılında gözaltına alınmış olsa da, kartel üyelerinin sokakları ateşe vermesinin ardından serbest bırakılmış, hükümet yetkilileri sivillerin güvenliğinin sağlanabilmesi için çete liderini serbest bırakmak zorunda kaldıklarını açıklamıştı.

El Chaponun oğlu yakalandı Meksikada ortalık yangın yeri, uçağa bile mermi isabet etti

Haberin Devamı

Öte yandan uzmanlar yapılan operasyonun zamanlamasına da dikkat çekiyor. Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador’un, Meksika’nın başkenti Mexico City’de düzenlenecek olan Kuzey Amerika Liderler zirvesi kapsamında ABD Başkanı Biden ile Kanada Başbakanı Justin Trudeau’yu ağırlamadan önce yapılan operasyonun iyi bir halkla ilişkiler zaferi olduğu vurgulanıyor ve El Chapo’nun “en başarısız” çocuğu olan Ovidio Guzman Lopez’in gözaltına alınmasının uyuşturucu trafiğini aksatmak için yeterli olmadığına dikkat çekiliyor.

Güvenlik analisti olan Alejandro Hope, olayları, “Meksika'nın uyuşturucuya karşı savaşı sürdürmesi ABD'ye bir mesajdır. Yapılan gözaltı Sinaloa kartelinin yapısını değiştirmeyecek veya uyuşturucu kaçakçılığına ciddi bir etkisi olmayacak. Ancak uyuşturucu ile mücadele konusunda dışarıya büyük bir mesaj verilecek” şeklinde yorumladı.