Geri Dön
DünyaElektrikli araba kullananlar için 'benzin parfümü'!

Elektrikli araba kullananlar için 'benzin parfümü'!

ABD'li otomobil üreticisi Ford, elektrikli araç satın alsa da benzin kokusunu kaybetmek istemeyenler için tam da bu kokuya sahip bir parfüm üretti.

Elektrikli araba kullananlar için 'benzin parfümü'!

Şirketin düzenlettiği ankette, sürücülerin yüzde 70'i elektrikli araçları kullanırken sıradan otomobillere dair en çok özledikleri şeyin benzin kokusu olduğunu söyledi.

The Mach-Eau GT adlı parfümün lansmanı, Ford'un Mustang Mach-E model elektrikli otomobilini tanıttığı, Britanya'da düzenlenen Goodwood Festival of Speed etkinliğinde yapıldı.

Ford, parfümü yapma kararını ilginç bir anket çalışmasının ardından vermiş.

Şirketin düzenlettiği ankette sürücülere benzinliden elektrikli otomobile geçişlerinde yaşadıkları deneyimler soruldu.

Sürücülerin yüzde 70'i elektrikli araçları kullanırken sıradan otomobillere dair en çok özledikleri şeyin benzin kokusu olduğunu söyledi.

Şirketin sözcüsü Jay Ward, "Anket sonuçlarına göre benzinle çalışan araçların duyusal cazibesi sürücülerin hala vazgeçmek istemediği bir şey. The Mach-Eau parfümü, sürücülere açlığını hissettikleri benzin kokusundan bir nebze verebilmek için tasarlandı" dedi.

Ford, parfümde tütsülü bir his, lastik kokusu ve hatta "hayvansı" unsurların bir araya getirildiğini ve ürünün Mustang model araçların mirasına bir saygı duruşu niteliğinde olduğunu söyledi.

Olfiction adlı parfüm şirketiyle ortak üretilen parfümdeki benzin kokusu, otomobillerde gerçekten bu kokuyu veren benzaldehit ve para-cresol gibi kimyasalların lavanta, havlıcan, turnagagası ve sandal ağacı bitkilerinin aromalarıyla karıştırılması sayesinde elde edildi.

Ancak şirket, benzinli otomobil tutkunlarını hayal kırıklığına uğratarak parfümün sadece promosyon amaçlı üretildiğini ve satışa sunulmadığını açıkladı.