Geri Dön
DünyaGazeteye büyük okur desteği!

Gazeteye büyük okur desteği!

Hong Konglular, demokrasi yanlısı medya patronu Jimmy Lai’nin tutuklanmasına gazete satın alarak tepki gösterdi. 500 bin adet basılan Apple Daily gazetesini almak için uzun kuyruklar oluştu

Gazeteye büyük okur desteği!

Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesinde, Apple Daily gazetesinin sahibi Jimmy Lai’nin yeni çıkan Ulusal Güvenlik Yasası’nı ihlal suçlamasıyla gözaltına alınmasını protesto etmek isteyenler gazetenin dünkü sayısını almak için uzun kuyruklar oluşturdu. Kentte, sabah saatlerinde gazete satan büfelerin önünde uzun kuyruklar oluşurken, bayiler tabloid boyda yayınlanan gazeteye günlük tirajının iki katından fazla talep olduğunu bildirdi. “Apple Daily mücadeleye devam etmek zorunda” manşetini atan gazetenin dün yarım milyon adet basıldığı öğrenildi. İnsanlar gazetenin ilk nüshalarını almak için gece saat 2’de sıraya girdi.

Borsada da arttı

Gazeteye bir destek de borsadaki hisse sahiplerinden geldi. Demokrasi savunucusu kurumlar tarafından yapılan gazeteye sahip çıkma çağrısı sonrasında Apple Daily’nin ana şirketi Next Digital’in borsa hisseleri cuma gününe oranla yüzde 2 binden fazla değer kazandı.

Hong Kong emniyetinde Ulusal Güvenlik Yasası kapsamındaki suçları soruşturmak üzere kurulan özel birimde görevli polisler, önceki gün muhalif yayınlarıyla bilinen Apple Daily gazetesi ve çatı şirketi Next Digital’in ofislerine baskın düzenlemişti. Polis, söz konusu baskınlarda şirketin ve gazetenin kurucusu, iş adamı Jimmy Lai ile iki oğlunu ve Apple Daily’den biri yönetim kurulu başkanı olmak üzere 4 üst düzey çalışanı “yeni güvenlik kanununu ihlal ettikleri ve yabancı bir ülkeyle gizli iş birliği” yürüttükleri gerekçesiyle gözaltına almıştı.

Gerilim tırmanıyor

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun konuyla ilgili açıklamalarına yanıt verdi. Cao, Pompeo’nun “politik yalanlarının” hiçbir temeli olmadığını söyledi. Pompeo, hem Twitter’da hem de katıldığı bir konferansta yaptığı açıklamalarda, Lai’nin gözaltına alınmasına tepki göstermiş, Lai’nin Hong Kong halkı için iyi işler isteyen bir vatansever olduğunu belirtmişti. ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler ve Hong Kong’daki muhaliflerin karşı çıktığı yeni güvenlik yasası nedeniyle Çin’in Batı’yla ilişkileri, son yıllarda büyük gerilime sahne oluyor. Hong Kong ve Tayvan konularında gerilimin daha da artması bekleniyor.

‘Canavar’ ortaya çıktı! Tüyleri diken diken eden videoTwitter hesabı üzerinden paylaşılan videoda bir adamın ayağına giren kıymık parçasının çıkarıldığı anlar görülüyor. Minik bir delik şeklinde orada kendini gösteren kıymık parçası, doktorun müdahale etmesiyle gerçek boyuyla ortaya çıkıyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler