Dünya Güney Kore, greve giden doktorlara yasal işlem uygulayacak

Güney Kore, greve giden doktorlara yasal işlem uygulayacak

04.03.2024 - 16:14 | Son Güncellenme:

Sağlık Bakanı Cho Kyoo-hong televizyonda yayınlanan konuşmasında, "Bugünden itibaren, geri dönmeyen stajyer ve intörn doktorları tespit etmek için yerinde denetimler yapmayı ve yasalara göre harekete geçmeyi planlıyoruz." dedi.

Güney Kore, greve giden doktorlara yasal işlem uygulayacak

Güney Kore Sağlık Bakanlığı, hükümetin tıp fakültesine kayıt kontenjanlarını artırma planına karşı greve giden doktorlara verilen uyarının dikkate alınmaması durumunda haklarında yasal işlem başlatılacağını duyurdu.  Sağlık Bakanı Cho Kyoo-hong televizyonda yayınlanan konuşmasında, "Bugünden itibaren, geri dönmeyen stajyer ve intörn doktorları tespit etmek için yerinde denetimler yapmayı ve yasalara göre harekete geçmeyi planlıyoruz." dedi.

Haberin Devamı

Ülke genelinde doktorların yüzde 70'ini oluşturan intörn ve stajyer doktorlar, 20 Şubat'tan bu yana iş bırakmış durumda. Bu durum bazı ameliyat ve tedavilerin iptal edilmesine neden olurken acil servislerde de yoğunluğa yol açtı.

Geçen ay hükümet grevdeki doktorları uyarmış işlerine geri dönmemeleri halinde tıp lisanlarını askıya alıp, para veya hapis cezalarına çarptırılabileceklerini duyurmuştu.

Başkent Seul'daki büyük bir hastanenin önünde bekleyen hastalar Reuters'e yaptıkları açıklamada, uzun süren bir açmazın tedavi üzerindeki etkisinden endişe duyduklarını ve hızlı bir çözüm için görüşme çağrısında bulunduklarını söyledi.