Geri Dön
DünyaHaiti'de 8 Türk vatandaşı kaçırıldı! Türkiye devrede: Peş peşe açıklamalar

Haiti'de 8 Türk vatandaşı kaçırıldı! Türkiye devrede: Peş peşe açıklamalar

Haiti'de, içinde 8'i Türk 17 kişinin bulunduğu otobüsün kaçırılmasıyla ilgili Dominik Cumhuriyeti'nde bulunan Santo Domingo Büyükelçiliği harekete geçti. Bakan Çavuşoğlu konuyla ilgili Kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı. Öte yandan Çavuşoğlu, Haiti Dışişleri Bakanı Jean Victor Geneus ile içinde Türk vatandaşlarının da bulunduğu yolcu otobüsünün kaçırılmasına ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Haiti'de 8 Türk vatandaşı kaçırıldı! Türkiye devrede: Peş peşe açıklamalar

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Dominik Cumhuriyeti'nden Haiti'ye giden ve içinde 8'i Türk vatandaşı 17 kişinin bulunduğu otobüs, silahlı gruplar tarafından kaçırıldı. Olayla ilgili güvenlik güçleri çalışma başlatırken, otobüste bulunanların fidye için kaçırıldığı ifade edildi. Santo Domingo Büyükelçiliği'nin Türk vatandaşlarının kurtarılması amacıyla harekete geçtiği ve Dominik Cumhuriyeti ile Haitili makamlarla temas halinde olduğu öğrenildi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, Haiti'de kaçırılan otobüsteki Türkler ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Takip ediyoruz, bir kriz masası kurdular şu anda Haiti'de. Fahri konsolusumuz da takip ediyor, en kısa zamanda kurtarmak için. Fidye için kaçırıldıkları düşünülüyor. Şu an sağlık durumlarıyla ilgili olumsuz bir şey yok" dedi. 

HAİTİ DIŞİŞLERİ BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Haiti Dışişleri Bakanı Jean Victor Geneus ile içinde Türk vatandaşlarının da bulunduğu yolcu otobüsünün kaçırılmasına ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan, Çavuşoğlu ve Geneus görüşmesine ilişkin yapılan yazılı açıklamada "Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Haiti Dışişleri Bakanı Jean Victor Geneus ile Haiti'de Türk vatandaşlarının da bulunduğu bir yolcu otobüsünün kaçırılmasına ilişkin bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir" denildi.

DAHA ÖNCE ABD VE KANADALILAR KAÇIRILMIŞTI

2021'in Ekim ayında Kanada ve ABD'lilerden oluşan 16 kişilik grup, yine Haiti'nin başkenti Port-au Prince'de kaçırılmıştı. Bu grubu, suç ve şiddet yanlısı silahlı grup olan 400 Mawozo adlı çete kaçırmıştı. Kaçırılan grup, haftalar süren müzakerelerin ardından serbest bırakılmıştı.