Geri Dön
DünyaHedefte Türkiye mi var? ABD, Ege adalarında bile askeri varlık gösterebilecek!

Hedefte Türkiye mi var? ABD, Ege adalarında bile askeri varlık gösterebilecek!

Türkiye'nin etkisini artırması üzerine paniğe kapılan Yunanistan, ABD ile savunma işbirliği protokolünü imzaladı. Washington'da imzaların atılmasıyla anlaşma beş yıl daha uzatıldı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, isim vermese de Türkiye'yi hedef gösterdi. CNN TÜRK Atina Temsilcisi Yorgo Kırbaki anlaşmayla ilgili detayları aktardı. Kırbaki, Yunan basınında anlaşmanın "ABD'nin Yunanistan'a verdiği teminat olarak ve de gelecekte ABD'nin Ege adalarında bile askeri varlık gösterebileceği şeklinde yorumlandı." dedi.

ABD ve Yunanistan ortak savunma işbirliği anlaşmasını 5 yıl daha uzatma kararı aldı. İki ülkenin Dışişleri Bakanları imzaları Washington'da attı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias isim vermedi ama konuşmalarından çıkan detaylarda Türkiye'yi hedef gösterdi.

Yunan basını, dün imzalanan ABD-Yunanistan Karşılıklı Savunma İş birliği (MDCA) Anlaşması'nın Atina’nın "tehdit" olarak algıladığı Türkiye’ye karşı büyük bir destek olduğunu ileri sürdü.

Yunan Devlet Ajansı AMNA, "MDCA Yunanistan için bir kalkan-ABD, 'casus belli'yi kınıyor" başlıklı haberinde, iki ülke arasında imzalanan anlaşmanın, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile imzalanan benzer anlaşmaların ardından Yunanistan için koruyucu bir kalkan oluşturduğunu savundu.

Ajansın, diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberde, Yunanistan’ın toprak bütünlüğünün hem anlaşmadaki ifadelerle hem de ABD güçlerinin Meriç ve Girit’te öngörülen varlığı ile korunacağını iddia ederek, anlaşmadaki "tarafların karşılıklı olarak birbirlerinin güvenlik, egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğünü, silahlı saldırı ya da saldırı tehdidine karşı koruyacaklarına" ilişkin taahhüdü ABD’nin "casus belli"yi kınaması olarak yorumladı.

Yunan basınının yayımladığı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’e yönelik yazdığı 12 Ekim 2021 tarihli mektup da ABD’nin Yunanistan’a desteğinin bir göstergesi olarak kamuoyuna sunuldu.

Diplomatik kaynaklar, mektupta yer alan "ABD’nin Yunanistan ana karası ya da adalarında eğitim ve operasyon yapabileceğine" ilişkin ifadenin, ABD’nin Yunanistan’ın adalardaki tam egemenlik hakkını ve adaların silahlandırılabilmesini "fiili" olarak teyit ettiğini ileri sürdü.

YORGO KIRBAKİ CANLI YAYINDA ANLATTI

CNN TÜRK Atina Temsilcisi Yorgo Kırbaki anlaşmayla ilgili detayları aktardı.

Hedefte Türkiye mi var ABD, Ege adalarında bile askeri varlık gösterebilecek

CNN Türk yayınına katılan Yorgo Kırbaki, Göksu Öngören Özgür'ün sorularını yanıtladı ve Yunanistan ile ABD arasında imzalanan savunma anlaşmasını yorumladı. Kırbaki, "Bu anlaşmayla ABD, Yunanistan'daki askeri varlığını ciddi şekilde güçlendiriyor. Türk hududu yakınındaki Meriç'te Dedeağaç şehrinden başka, Orta Yunanistan'daki Volos şehri ve Selanik yakınındaki bazı Yunan tesis ve alt yapıları ABD askeri güçlerinin kullanımına tahsis ediliyor. Anlaşma 5 yıl süreli ama süresiz olarak uzatılabilir, her yıl yenilenmesine gerek yok. Anlaşmanın bir paragrafında; "Taraflar silahlı saldırı tehdidi gibi, barışı tehdit eden eylem veya teşebbüslere karşı güvenliklerini, egemenliklerini, bağımsızlıklarını ve toprak bütünlüklerini karşılıklı korumaklı kararlılıkla tekrarlıyor" deniliyor. Bu, Yunan medyasında, ABD'nin Yunanistan'a verdiği teminat olarak ve de gelecekte ABD'nin Ege adalarında bile askeri varlık gösterebileceği şeklinde yorumlandı." diye konuştu.

ABD'nin son yıllarda yabancı ülkelerde büyük üsler kurmadığını hatırlatan Kırbaki, "ABD, bu ülkelerdeki askeri tesislerden yararlanıyor. Yunan askeri tesislerinden faydalanacak." dedi. Kırbaki, Yunan Başbakan Miçotakis'in anlaşma için "Yunanistan'ın başarısıdır" ifadelerini kullandığını, Dışişleri Bakanı Dendias'ın ise "Anlaşma, Yunan çıkarlarını teminat altına alıyor ve koruma kalkanı oluşturuyor." dediğini söyledi.

Yorgo Kırbaki, ayrıca "Üç sayfalık anlaşamın maddelerinden yola çıkarak değerlenmdirmeler yapılıyor. Hükümet anlaşmadan son derece memnun, kamuoyunda ise "Bakalım nasıl gelişecek" algısı var, "bekle gör" politikası izleniyor. Muhalefet ise anlaşmadan memnun değil, Yunanistan için herhangi bir fayda sağlamadığı ifade ediliyor." açıklamasında bulundu.

ABD'de teslim alındı! 14 eser Türkiye'ye getiriliyor
Bakan Akar TSK komuta kademesiyle sınırın sıfır noktasında
Mahallenin korkulu rüyasıydı! Pusuya yatan ekiplerden suçüstü!
Dünyanın takip ettiği kriz! Biden'dan yeni hamle geldi
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Yemen’de hava saldırısı: Aralarında çocuklarında olduğu çok sayıda ölü var
Ömür hemşireye son veda! Vasiyeti yerine getirildi
Hava ulaşımına kar engeli! Çok sayıda sefer iptal edildi
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Volkan Demirel'in gözdesi Hull City yolunda!
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi
Okan Yalabık-Ezgi Ayvalı'nın dört yıllık aşkı belgelendi!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler