Geri Dön

Hint profesöre ömür boyu hapis

Hindistan'da mahkeme, bir profesör ve diğer 4  kişiyi, yasaklı komünist isyancı grupla bağlantısı olduğu gerekçesiyle ömür boyu hapse mahkum etti.

Hint profesöre ömür boyu hapis

Maharashtra eyaletinin Gadchiroli bölgesindeki bir mahkeme, Yeni Delhi'de bir üniversitede İngilizce hocası olan Prof. G.N. Saibaba ve 4 kişiyi, Hindistan Komünist Partisine (Maoist) üye olmak ve diğer kişileri partiye üye yapmak suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Polis, bir sanığın, Saibaba ile Chhattisgarh eyaletindeki ormanlarda faaliyet gösteren Maocu isyancılar arasında kurye olarak çalıştığını söylemesi üzerine profesörü gözaltına aldıklarını belirtti.

Belden aşağısı felç olan Saibaba'nın tekerlekli sandalyeyle yaşadığı biliniyor.

Hindistan Komünist Partisine üye olmak suçlamasıyla 2014'te de gözaltına alınan Saibaba, hakkındaki suçlamaları reddetmişti.

Çin'in devrimci lideri Mao Zedong'dan ilham alan Maocu gerillalar, 1967'den bu yana Hindistan'ın kuzeyi, doğusu ve merkezindeki birçok eyalette silahlı eylemler düzenliyor. Maocu isyancılar, kabile halklarının ve yoksulların daha geniş haklara sahip olması için çatıştıklarını ileri sürüyor.

Sıcak hava ve yüksek nem sonrası sahiller dolduAntalya'da sıcak hava ve yüksek nemden bunalanlar Konyaaltı ve Lara sahillerine koştu. Sahillerdeki kalabalığın maske ve fiziki mesafe kuralına uymadıkları dikkati çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber