Dünya Honduras kan gölü! İki şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Honduras kan gölü! İki şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi

26.06.2023 - 11:34 | Son Güncellenme:

Bir bilardo salonundaki doğum günü partisini hedef alan silahlı saldırıda 13, başka bir saldırıda ise 11 kişi yaşamını yitirdi.

Honduras kan gölü İki şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Orta Amerika ülkesi Honduras’ın Choloma kentinde dün gece saatlerinde bir bilardo salonunda doğum günü partisi sırasında silahlı saldırı meydana geldi.

Haberin Devamı

Polis tarafından yapılan açıklamada, saldırıda 13 kişinin öldüğü bir kişinin ise ağır yaralandığı belirtildi. San Pedro Sula kentinde yaşanan ayrı bir saldırıda ise biri kadın 11 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Honduras Devlet Başkanı Xiomara Castro, saldırıların ardından Choloma ve San Pedro Sula’da 21.00-04.00 saatleri arasında 15 günlük sokağa çıkma yasağı ilan etti.

San Pedro Sula’daki sokağa çıkma yasağının 4 Temmuz’da yürürlüğe gireceğini ifade eden Castro yaptığı açıklamada, olaylarla bağlantılı birden fazla noktada polis baskınları başlatıldığını, arama emri çıkarıldığını ve kontrol noktaları oluşturulduğunu söyledi. Castro hükümetin Choloma'daki cinayetlerin sorumlularının tespit edilip yakalanmasına yardımcı olanlara 800 bin Lempira (yaklaşık 32 bin dolar) ödül verileceğini belirtti.

Haberin Devamı

Honduras'ın bazı bölgelerinde Aralık ayından bu yana uyuşturucu çetelerine karşı kısmi bir olağanüstü hal uygulanıyor. Ülkede geçtiğimiz hafta Salı günü cezaevinde çıkan bir isyanda en az 46 kadın ölmüştü.