Geri Dön
DünyaHong Kong'da göstericilere bedava yemek dağıtılan kafeye saldırı

Hong Kong'da göstericilere bedava yemek dağıtılan kafeye saldırı

Maskeli saldırganlar protestocuların uğrak yeri kafenin camlarını kırdı, bilgisayar, güvenlik kameraları ve mobilyalara hasar verdi.

Hong Kong'da göstericilere bedava yemek dağıtılan kafeye saldırı

Çin'in Hong Kong Özerk İdari Bölgesi'nde, sahibinin haziran ayından bu yana devam eden protestoculara destek verdiği kafe, maskeli kişiler tarafından saldırıya uğradı.

South China Morning Post'un haberine göre, göstericilerin uğrak mekanı Causeway Bay semtinde bulunan Lung Mung Kafe'ye, sabahın erken saatlerinde maskeli 4 kişi tarafından saldırı düzenlendi.

Adını vermek istemeyen kafenin sahibi Cheung, saldırganların dükkanının camlarını kırdığını, bilgisayar ve güvenlik kameralarını kullanılamaz hale getirdiğini, mobilyalara zarar verdiğini belirtti.

Saldırı sonucu iş yerinde 100 bin Hong Kong doları (yaklaşık 73 bin Türk lirası) civarında zarar oluştuğunu dile getiren Cheung, saldırının kim tarafından düzenlendiğini bilmediğini aktardı.

Protestolara katılan öğrencilere bedava yemek veren Cheung, "Gençleri her zaman destekleyeceğim. Toplum onlara haksızlık ediyor. Özgürlüklerini kaybettiler, şu anda onun için mücadele ediyorlar." ifadesini kullandı.

Öte yandan kafeye destek vermek isteyen çok sayıda kişi, kapının önünde uzun kuyruk oluşturdu.

Kafe, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70’inci yıl dönümünün kutlandığı 1 Ekim günü açık olan çok az dükkandan biriydi.

Protestolar

Hong Kong yönetimi, nisan ayı başında şüphelilerin Çin ana karası, Çin'in Makao Özel İdari Bölgesi ve Tayvan'a iadesini kolaylaştıran yasa tasarısını sunmuştu.

Yasa görüşülürken, mecliste yoğun tartışmalar yaşanmış, haziran ayından itibaren Hong Kong sokaklarında büyük çaplı kitlesel protestolar düzenlenmeye başlamıştı.

Protestoların ölçeğinin ve şiddetinin giderek artması üzerine Hong Kong yönetimi geri adım atmış, son olarak 23 Ekim'de yasa tasarısı resmen geri çekilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İzmir'deki saldırı için ilk açıklama!Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Antalya İl Teşkilatı toplantısında konuşma yaptı. Erdoğan, 'Bugün Antalya'da hükümet yatırımları konusunda da en ufak bir duraksama söz konusu değildir. Ama yerel yönetimlerde durum hiç de iç açıcı değildir. İşte en ufak bir su parası sıkıntısını duyduk. Antalya'da da, İstanbul'da da, Ankara'da da böyle...' açıklamasını yaptı. HDP İzmir İl binasına saldırıya ilişkin Erdoğan, 'İzmir'deki provokasyonu kınadık, kınayacağız. Saldırganın en ağır ceza alacağına inanıyoruz' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet