Geri Dön
Dünyaİlkokuldayken kütüphaneden aldığı kitabı 40 yıl sonra iade etti

İlkokuldayken kütüphaneden aldığı kitabı 40 yıl sonra iade etti

Bir baba 40 yıldan uzun süre önce aldığı kitabı eski ilkokuluna nasıl iade ettiğini açıkladı.

İlkokuldayken kütüphaneden aldığı kitabı 40 yıl sonra iade etti

Michigan'da yaşayan baba Pier Fazzalari, Utica Community Schools'a kısa süre önce iki kızına kitap okurken kitabın üzerinde "Dresden İlkokulu" yazılı bir kaşe olduğunu fark ettiğini söyledi.

Fazzalari, o kaşeden kitabı 40 yıldan uzun süre önce, çocuklarının şu anda okuduğu Dresden İlköğretim Okulu'nda okurken ödünç aldığını hatırladığını dile getirdi.

"Eski kitabı çıkardım ve dedim ki 'Ben bunu hatırlıyorum'. Kitabı açtığımda 'Dresden İlkokulu' kaşesi basılıydı. 'Neden böyle yazıyor ki?' diye sordum kendime. Ve sonra muhtemelen ikinci sınıftayken alıp bir daha asla geri vermediğimi fark ettim. Muhtemelen okula götürsem iyi olur diye düşündüm."

Fazzalari'ye göre Cloverleaf adlı antoloji serisinden olan kitap aslında son 40 yıldır ebeveynlerinin bodrumundaki bir kutuda saklı kalmış. Fakat Fazzalari iki çocuğuna, yani anaokuluna giden Adriana ve ikinci sınıfa giden Alexandria'ya okuyabileceği kitaplar olduğu düşüncesiyle kısa süre önce kutuyu çıkardığını söyledi.

"[Cloverleaf'i] kutudan çıkarır çıkarmaz, evet, bunu hatırlıyorum diye düşündüm. Çocukken bunu okurdum dedim."

Fazzalari kitaptaki kaşeyi fark ettikten sonra Dresden İlköğretim Okulu'nun şu anki müdürü Bradley Suggs'a kitaptan bahsettiğini söyledi.

Suggs'a göre, Fazzalari'nin kitabı bu kadar geç iade ettiği için okula geri ödemesinin bir yolunu bulmakla ilgili espri yapsa da bu durum onu hem epey şaşırttı hem de hoşuna gitti.

Suggs "Önce dilim tutuldu, sonra ikimiz de gülmeye başladık" dedi.

"Ona 40 yıllık bir kitabın para cezasının ne kadar olacağını bilemediğimi ifade ettim. Şakayla bunu hesaplamam gerektiğini söyledim. Daha sonra vadesi [bu kadar] geçmiş bir kitabın cezasının sadece çalışanlar için kurabiye alırsa geri ödenebileceğine karar verdik ve ona bunu belirten bir günü geçmiş kitap ihtarı gönderdik."

Suggs ne kadar geç olursa olsun Fazzalari'nin kitabı okula geri getirmesini ne kadar takdir ettiğini de belirtti.

Okul müdürü "Bence bunca yılın ardından kitabı yine de geri vermeyi düşünmesi çok saygıdeğer bir davranış" dedi.

"Bir eğitimci olarak yoğun günlerinde çocuklarına kitap okumak için zaman ayırması beni çok heyecanlandırdı."

Fazzalari memleketini çok sevdiğini ve eşi Raeda'nın ilköğretim okulunda yemekhane yardımcısı olduğunu, dolayısıyla kızlarının öğretmenleriyle iletişim halinde olduğunu belirtti.

"Parklar ve mağazalar yakın, okullar da yürüme mesafesinde. Bu mahalleyi seviyorum. Eşim öğretmenlerin hepsini tanıyor ve harika bir iş çıkarıyorlar."

The Independent yorum için Dresden İlköğretim Okulu'yla iletişime geçti ancak henüz yanıt alamadı.

Kaynak: Independent Türkçe