Geri Dön
Dünyaİran'dan nükleer anlaşma mesajı

İran'dan nükleer anlaşma mesajı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, 29 Kasım’da Viyana’da yeniden başlayacak nükleer anlaşmaya dönüş müzakerelerine yönelik, “Tüm hazırlıklarımız iyi bir anlaşmaya varma yönünde” dedi.

İran'dan nükleer anlaşma mesajı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, 29 Kasım’da Avusturya'nın başkenti Viyana’da yeniden başlayacak nükleer müzakerelere ilişkin konuştu. Abdullahiyan, Viyana müzakerelerinde ciddi olduklarını belirterek, “Tüm hazırlıklarımız iyi bir anlaşmaya varma yönünde. Umut ediyorum Viyana görüşmelerinde ileriye dönük başarılı ve sağlam adımlar atabiliriz” ifadesini kullandı.

"TÜM ÇABAMIZ İYİ BİR ANLAŞMAYA VARMA YÖNÜNDE"

Nükleer anlaşma ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile iş birliğinin İran için önemli olduğunu ifade eden Abdullahiyan, “Önümüzdeki günlerde Viyana görüşmelerine başlayacağız. Hem bölge ülkeleri hem de Avrupa ülkeleri ile önemli temaslarımız oldu. Tüm çabamız iyi bir anlaşmaya varma yönünde. Elbette bunun için karşı tarafın da tüm taahhütlerine uyması gerekiyor” dedi. Abdullahiyan, Viyana müzakerelerinde İran’ın çıkarlarının gözetilmesinin gerektiğini belirterek, “Viyana müzakerelerinde İran milletinin hukukunu ve çıkarlarını sağlamamız gerekiyor. Bunun için tüm ABD yaptırımları kaldırılmalı” ifadelerini kullandı.

Abdullahiyan, “İran İslam Cumhuriyeti elleri bağlı kalmayacak. Bize karşı farklı seçenekler masada olsa da biz Viyana müzakereleri ile başlangıcı yapıyoruz. Müzakere ve anlaşma konusunda biz ciddiyiz ve umut ediyorum karşı taraftan da aynı ciddiyeti görürüz” dedi.

MÜZAKERELER ERTELENMİŞTİ

İran ile 4 artı 1 ülkeleri arasında 6 Nisan'da Viyana’da başlayan nükleer anlaşmaya dönüş müzakereleri, haziran ayında İran’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle ertelenmişti. İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri Keni, müzakerelerin başlama tarihine ilişkin yaptığı son açıklamada, 29 Kasım'da Viyana’da yeniden başlayacağını duyurmuştu.

Tuzlaspor'dan Galatasaray'a tarihi fark: 6-2
Minik Asiye'den haber var! Her şey duyması için
Kar sonrası 'siyah' tehlike! Hafta sonu plan yapanlar dikkat
Şebnem hemşirenin babası bu sözlerle anlattı: Kızımı tutup attı
Ehliyetsiz 72 yıl araç kullandıktan sonra yakalandı
Rumların hamlesi sonrası flaş açıklama: Operasyonla yok etme...
Oktay Kaynarca'nın yakasındaki altınlar dikkat çekti! 'Bu işler kısmet'
Mesai 4 güne düştü, maaş ise... 'Türkiye'de tamamen değişir!'
Sedef Kabaş’ı kurtaran jeans biri! Ne olduysa bundan sonra oluyor
Alisson'dan Valencia'ya sert hareket! Kartlar havada uçuştu
Tarifsiz acı! Ece Erken'den ilk paylaşım
Skandal tanıtım sonrası yeni kararı ortaya çıktı
'Bikinili fotoğraf gönderin' diyen ilan ortalığı karıştırdı
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta