Geri Dön
Dünyaİsrail: Sudan ile normalleşmeye çok yakınız

İsrail: Sudan ile normalleşmeye çok yakınız

Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'le normalleşme anlaşmaları imzalayan Tel Aviv yönetimi, bu kez ABD'nin Afrika ülkesini terörizmi destekleyen ülkelerden çıkarma hamlesiyle Sudan'la anlaşma imzalamaya hazırlanıyor. İsrail Ordu Radyosu, üst düzey bir heyetin Hartum'u ziyaret ettiğini duyurdu.

İsrail: Sudan ile normalleşmeye çok yakınız

İsrail İstihbarat Bakanı Eli Cohen, Sudan’ın İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye çok yakın olduğunu söyledi. Cohen, İsrail’in Kanal 13 televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD’nin Sudan’ı terörizmi destekleyen ülkeler listesinden çıkarma niyetine eş zamanlı olarak Tel Aviv ile Hartum yönetimleri arasında da normalleşmenin çok yakın olduğunu belirtti.

İstihbarat Bakanı Cohen, "Sudan ile normalleşmeye çok yakınız." ifadelerini kullandı.

İsrail Ordu Radyosu ise, İsrail'den üst düzey bir heyetin Hartum'u ziyaret ettiğini duyurdu. Haberde heyette kimlerin yer aldığı ve ziyaretin tarihine ilişkin bilgi verilmedi.

İsrail basınına yansıyan bilgilere göre, dün Tel Aviv'den kalkan özel bir jet Hartum'a indi ve gece saatlerinde yeniden İsrail'e döndü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya yakınlığıyla bilinen Israel Hayom gazetesi, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in ardından Sudan'ın da İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmasına vardığını yazmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, 19 Ekim'de yaptığı açıklamada, ABD'li terör kurbanları ve ailelerine 335 milyon dolar tazminat ödemesi halinde Sudan'ı "terörü destekleyen ülkeler" listesinden çıkaracağını duyurmuştu.

Sudan yönetimi de 20 Ekim'de Washington yönetiminin talep ettiği 335 milyon dolarlık tazminatı transfer ettiğini açıklamıştı.

3. doz Biontech aşısı ne zaman? Bilim Kurulu önerdi2 doz Biontech aşısı olanlar için 3. doz aşı ne zaman? Merak edilen soru Bilim Kurulu'nda gündeme geldi. Tavsiye kararı bakanlığa iletildi. Buna göre "2. dozun üzerinden 6 ay geçenlerin aşılanmasında yarar var" denildi. Gözler bakanlığın açıklayacağı karara çevrildi. Detayları CNN TÜRK'ten Duygu Ayaz Bayram aktardı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler