Geri Dön
DünyaJaponya'nın yeni başbakanı Kişida Fumio oluyor

Japonya'nın yeni başbakanı Kişida Fumio oluyor

İktidar partisi LDP'nin liderlik yarışında Fumio 249 oy aldı, ikinci turun sonunda Japonya'nın yeni başbakanı belli oldu.

Japonya'nın yeni başbakanı Kişida Fumio oluyor

Japonya'da iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) liderlik seçimini kazanan isim, Kişida Fumio. LDP seçimlerinde, Reform Bakanı Kono Taro, eski Dışişleri Bakanı Kişida Fumio ile kadın adaylar eski İçişleri ve İletişim bakanları Noda Seiko ve Takaiçi Sanae yarıştı.

İkinci tura kalan yarışta Kişida Fumio 249 oya ulaştı ve rakibi Kono Taro'yu geride bıraktı.

Eski dışişleri bakanı olan Kişida Fumio, 4 Ekim'de LDP ve koalisyon ortağı Komeito'nun hakimiyetindeki Temsilciler Meclisi (Şuugiin) oturumunda Japonya'nın yeni başbakanı ilan edilecek.

Bir önceki Başbakan Abe Şinzo'nun sağlığını gerekçe göstererek istifası sonrası Eylül 2020'de göreve gelen Suga Yoşihide, seçimlere katılmama kararı aldığını açıklamıştı.

Göbeğinde çıkan sivilce tekerlekli sandalyeye mahkum ettiOrdu'nun Ünye ilçesinde Muhammet Dikici'nin (30), 2 yıl önce göbeğinde çıkan sivilceyi sıkması sonucu yara olan bölgedeki enfeksiyon, kan yoluyla sinir sistemine bulaştı. Hareketleri kısıtlanan ve yürüme zorluğu çeken Dikici, omurilik felci sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Sağlığında engellilerin yaşadığı sorunları göremediğini söyleyen Dikici, "Her birey engelli adayıdır. Lütfen engelimize engel olmayın” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler