Geri Dön
DünyaKanarya Adaları açıklarında göçmen botu battı

Kanarya Adaları açıklarında göçmen botu battı

Fas kıyılarından İspanya'nın güney batısındaki Kanarya Adaları'na gelmeye çalışan düzensiz göçmenlerden 20'sinin yolculuk sırasında denizde hayatını kaybettiği bildirildi.

Kanarya Adaları açıklarında göçmen botu battı

İspanya haber ajansı EFE'nin Kanarya Adaları özerk yönetimi kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, Fas'ın Tan-Tan kenti kıyılarından 27 Ağustos'ta çıktığı belirtilen düzensiz göçmenleri taşıyan botun, sabah 03.00 sıralarında Fuerteventura Adası'ndaki Rosario Limanı'na ulaştığı belirtildi.

Yetkililer, bottan 15 erkek ve 16 kadın göçmenin çıktığı bilgisini paylaştı.

Göçmenlerin ifadelerine göre bottaki 20 göçmen, yolculuk sırasında hayatını kaybetti ve cesetleri denize atıldı.

İspanya'ya ulaşan Afrika kökenli düzensiz göçmenlerin barınma merkezine götürüldükleri kaydedildi.

Son dönemlerde Kuzey Afrika kıyılarından Kanarya Adaları'na doğru düzensiz göçte ciddi artış görülüyor.

Geçen yıla oranla yüzde 150'ye varan artışla bu yıl içinde 230 kadar tekne veya botta 8 bin 300'ün üzerinde düzensiz göçmen Kanarya Adaları'na geldi.

Resmi verilere göre Kanarya Adalarına geliş yolunda bu yıl 230'dan fazla düzensiz göçmen boğularak veya sıvı kaybından hayatını kaybetti.

Sivil toplum örgütleri temsilcileri ise Kuzey Afrika kıyılarından yola çıkan ancak akıbeti bilinmeyen çok sayıda tekne olduğundan ölü sayısının çok daha fazla olabileceğini söylüyor.

Sağlık Bakanı Koca'dan önemli açıklamalarBilim Kurulu koronavirüs ile mücadeledeki son gelişmeleri görüşmek üzere bir kez daha bir araya geldi. Sağlık Bakanı Koca toplantı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Trafik kazasında hayatını kaybeden doktor Rümeysa Şen ile ilgili iddialara açıklık getiren Koca, "Bazı kliniklerde asistan hekimlerin 36 saat çalıştığı durumlar olduğu maalesef gerçektir. Dr. Rümeysa arkadaşımızın kazadan önce 36 saat çalıştığı şeklindeki bilgi ise yanlıştır. Arkadaşımız günlük mesainin ardından nöbet tutmuş, sabah hastaneden ayrılmıştır." açıklamasında bulundu. Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısında ele alınan konularda varılan sonuçları 5 madde halinde açıkladı. Atamalara dair konuşan Koca, " Atamaların mülakat olmadan puana göre yapılmasını sağlayacağız." bilgisini verdi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler