Geri Dön
DünyaKatar'dan Tunus'taki darbeye ilişkin taraflara itidal çağrısı

Katar'dan Tunus'taki darbeye ilişkin taraflara itidal çağrısı

Katar Dışişleri Bakanlığı, Tunus'taki taraflara diyalog ve itidal çağrısında bulundu.

Katar'dan Tunus'taki darbeye ilişkin taraflara itidal çağrısı

Katar Dışişleri Bakanlığı, Tunus'taki darbeye ilişkin tüm taraflara krizin atlatılması için itidal çağrısı yaptı.

Açıklamada, Katar'ın, Tunus'taki tarafların krizin üstesinden gelinmesi için diyalog yolunu tercih etmeleri, devletin kurumlarının güçlendirilmesi ve Tunus Cumhuriyeti'nin yasalarının uygulanması temennisinde bulunduğu ifade edildi.

Ayrıca açıklamada, baskılardan ve çatışmalardan uzak durulması, tüm tarafların Tunus halkının çıkarlarını göz önünde bulundurmaları çağrısı yapıldı.

Tunus'ta hükümet ve muhalefet partilerine yönelik protestolar gerçekleştirilmiş, çıkan olaylarda başta Nahda Hareketi olmak üzere parti merkezlerine saldırılar düzenlenmişti.

YASAL DAYANAĞI YOK

Tunus Cumhurbaşkanı Said de Meclis'in tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir Başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurmuştu.

Hükümete yönelik bu darbenin ardından askerler Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi ile beraberindeki milletvekillerini Meclis'e almamıştı.

Cumhurbaşkanı Said'in kararları üzerine halkı barışçıl mücadeleye çağıran Gannuşi, yasal bir dayanağı bulunmayan bu adımın darbe olduğunu vurgulamıştı.

Çanakkale’de balıkçı tezgahlarında bolluk yaşanıyorÇanakkale'de balıkçı tezgahlarında bolluk yaşanıyor. Boğazda avlanan lüferin kilosu 120, sardalyanın 30, istavrit ve hamsinin kilosu ise 40 liradan satılıyor. Palamudun tanesi ise 45 liradan satışa sunuluyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler