DünyaSilah taşırken Kavala'ya düşen uçağın nihai rotası belli oldu!

Silah taşırken Kavala'ya düşen uçağın nihai rotası belli oldu!

17.07.2022 - 15:43 | Son Güncellenme:

Yunanistan'ın kuzeyindeki Kavala'da bir mısır tarlasına çakılan askeri kargo uçağının kara mayınlarının da bulunduğu 11 ton silah taşıdığı açıklandı. Enkaza yaklaşamayan Yunan kurtarma ekipleri, "Yoğun duman ve ısının yanı sıra tanımlayamadığımız beyaz bir madde görünüyor" açıklamasını yaptı.

Paleochori köyünde yaşayanlar için sakin bir Cumartesi akşamıydı. Temmuz sıcağında herkes evlerine çekilmişti, ta ki gökyüzünden duyulan seslere kadar.

Haberin Devamı

Aceleyle dışarı çıkanlar alev alev yanan bir uçak gördüler, yangına patlama sesleri eşlik ediyordu. Saniyeler içinde uçak çakıldı, yeri titreten bir patlama oldu.

Yunanistan'ın kuzeyindeki Kavala'da bir askeri kargo uçağı düştü. Resmi televizyon ERT, uçağın bir Ukrayna şirketine ait Antonov An-12 olduğunu bildirdi.

Sırbistan'dan havalanan uçak Ürdün'e doğru giderken pilot Yunan hava sahasında acil iniş izni istedi. Sırbistan'ın Niş Havaalanından kalkan uçağın Kosova ve Kuzey Makedonya'yı geçtikten sonra Yunanistan'ın Limnos Adası semalarında arızalandığı bildiriliyor.

Pilot kuleye bir motor problemi yaşadığını söylerken uçakla bağlantı koptu. Yunan medyasının ekrana getirdiği görüntülerde, dev askeri nakliye uçağının yere çakılmadan önce yanmaya başladığı görüldü.

Silah taşırken Kavalaya düşen uçağın nihai rotası belli oldu


Haberin Devamı

ERT'ye konuşan Kavala sakini Giorgos Archontopoulos, "Cumartesi akşam saat 22.45 sularıydı, bir uçak motoru sesi duymak benim için sürpriz oldu. Dışarı çıkıp baktığımda uçağın motorunun yandığını gördüm" dedi. Görgü tanıkları ayrıca çok sayıda patlama sesi duyduklarını da söylüyor.

Silah taşırken Kavalaya düşen uçağın nihai rotası belli oldu

Uçağın düştüğünü gören Aimilia Tsaptanova, uçağın evlere çarpmamış olmasına şaşırdığını kaydetti: "Dumanla doluydu, tarif edemeyeceğim bir sesi vardı ve dağın üzerinden geçti ve dönüp tarlalara çarptı. Alevler vardı. Çok sayıda araç geldi ama sürekli patlamalar olduğu için yaklaşamadılar."

Silah taşırken Kavalaya düşen uçağın nihai rotası belli oldu

Batı Trakya'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kavala yakınlarında uçak yere çarpar çarpmaz büyük bir patlama gerçekleşti.

Yunan devlet televizyonu ERT, 12 ton kargo taşıyan uçakta muhtemel tehlikeli madde bulunduğunu bildirdi. Bir itfaiye görevlisi de, uçağa tehlikeli maddeler taşıyor gibi yaklaştıkları bilgisini verdi.

Silah taşırken Kavalaya düşen uçağın nihai rotası belli oldu


'EVLERİNİZDEN ÇIKMAYIN'

Pazar sabahı, acil servisler tedbir amacıyla enkaz bölgesini drone ile inceledi. Askerlerin, patlayıcı uzmanları ve Yunan Atom Enerjisi Komisyonu personelinin, güvenli olduğu netleşinceye kadar enkaza yaklaşmayacağı bildirildi.

Yunan yetkililer, uçak enkazının iki kilometre çevresinde yaşayanlardan da evlerinden çıkmamasını istiyor.

Silah taşırken Kavalaya düşen uçağın nihai rotası belli oldu


Haberin Devamı

'TANIMLANAMAYAN BEYAZ BİR MADDE'

Kuzey Yunanistan İtfaiye Teşkilatı'ndan Marios Apostolidis gazetecilere yaptığı açıklamada, "(Hava) ölçümleri şu anda herhangi bir şey göstermedi ancak yine de alanda uyumsuzluk gözlemlendi" dedi ve ekledi:

"Başka bir deyişle, yoğun duman ve ısının yanı sıra tanımlayamadığımız beyaz bir madde görünüyor. Bu nedenle özel bir silahlı kuvvetler ekibinin bize bunun ne olduğunu ve alana girip giremeyeceğimizi bildirmesi gerekiyor."

Yerel medyaya yansıyan detaylar arasında, uçağın düştüğü bölgede yoğun şekilde yanık yakıt kokusu hissedildiği de var.

Silah taşırken Kavalaya düşen uçağın nihai rotası belli oldu

İLK FOTOĞRAFLAR

Uluslararası haber ajansı Associated Press (AP), Kavala'ya bağlı Paleochori köyündeki bir mısır tarlasına düşen uçaktan ilk fotoğrafları dünyaya servis etti. Fotoğraflarda, Antonov kargo uçağının paramparça olduğu göze çarpıyor.

Silah taşırken Kavalaya düşen uçağın nihai rotası belli olduKURTULAN YOK

İtfaiye ekipleri uçakta sekiz kişi olduğunu doğruladı. Sekiz mürettebatın tümü hayatını kaybetti.

Haberin Devamı

NİHAİ ROTA BANGLADEŞ

BBC, aralarında kara mayınlarının da bulunduğu 11 ton silah taşıyan uçağın nihai rotasının Bangladeş olduğunu duyurdu. Sırbistan'dan kalkan uçağın Dakka'ya giderken Ürdün, Suudi Arabistan ve Hindistan'da durması planlanıyordu.

Silah taşırken Kavalaya düşen uçağın nihai rotası belli oldu


Sırbistan Savunma Bakanı Nebojsa Stefanovic, uçağın 11 tona yakın Sırp yapımı silah taşıdığını açıkladı.

Ukrayna kargo havayolu şirketi Meridian tarafından işletilen uçağın, Ukrayna'daki savaşla bağlantılı olduğuna dair henüz bir veri yok.Silah taşırken Kavalaya düşen uçağın nihai rotası belli oldu


ÇOK SAYIDA ÜLKE KULLANIYOR

Sovyetler Birliği tarafından 1973 yılına kadar üretilen Antonov An-12 kargo uçağı, An-10 nakliye uçağının askeri modeli. 20 ton kadar yük taşıyabilen turboprop uçak, halihazırda Ukrayna'nın yanı sıra Rusya, Çin, Belarus, Azerbaycan, Mozombik, Kırgızistan, Kazakistan, Sudan, Özbekistan, Yemen, Etiyopya gibi ülkeler tarafından kullanılıyor.