Geri Dön

Kilimanjaro yanıyor

Afrika'nın zirvesinde yükselen alevler şiddetli rüzgarla yayıldı, aşırı sıcağın da etkisiyle yangın bir günü aşkın süredir kontrol altına alınamadı.

Kilimanjaro yanıyor

Afrika’nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro'da çıkan yangın sürüyor. Tanzanya Milli Parklar İdaresinden (TANAPA) yapılan açıklamada, aşırı sıcak ve kuvvetli rüzgar nedeniyle büyüyen yangının turist ve tırmanışçıların durak yeri olan Whona Kampı'nda çıktığı belirtildi.

Dağa tırmananların kullandığı Mandara ve Horomoba rotalarındaki dinlenme noktalarına yakın bölgedeki ormanlık alanların büyük kısmının yangında zarar gördüğü vurgulanan açıklamada, yangının kontrol altına alınması için çabaların sürdüğü ifade edildi.

Açıklamada, felakette hiç kimsenin zarar görmediği, yangının nasıl çıktığının da henüz tespit edilemediği aktarıldı.

Yangınla mücadeleye itfaiye ekiplerinin yanı sıra çok sayıda sivil toplum gönüllüsü ve yerel halk katıldı.

Zirvesi, deniz seviyesinden 5 bin 900 metre yükseklikte olan dağı her yıl ortalama 50 bin turist ziyaret ediyor.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 26 Ekim 2020 )Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 132 bin 913 Kovid-19 testi yapıldı, 2198 kişiye hastalık tanısı konuldu, 75 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 1780 oldu, son 24 saatte 1618 kişinin Kovid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 316 bin 8'e yükseldi. Bakan Koca yaptığı değerlendirmede, "Ağır ve aktif hasta sayısı artmaya devam ediyor." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber