Geri Dön
DünyaKim Jong-un'un kardeşi, Güney Koreli bakana tepki gösterdi

Kim Jong-un'un kardeşi, Güney Koreli bakana tepki gösterdi

Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti - KDHC) lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong, Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Savunma Bakanı Suh Wook'un açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Kim Jong-un'un kardeşi, Güney Koreli bakana tepki gösterdi

İki gün önce Güney Kore Stratejik Füze Komutanlığı'nı ziyaret eden Wook, Kuzey Kore'nin kendilerine füzeyle saldırma niyetini öğrenmeleri halinde karşılık vermeye hazır olduklarını söylemişti.

Wook, "Kuzey Kore'deki herhangi bir hedefi hızlı ve isabetli bir şekilde vurabilecek" kabiliyetleri olduğunu kaydetmişti.

Bu ifadelere yanıt veren Yo-jong, "Mantıksız ve pisliğe benzeyen herif" diye konuştu:

"Güney Kore, Savunma Bakanı'nın yaptığı düşüncesiz açıklamalar sebebiyle ciddi bir tehditle karşı karşıya kalabilir. Güney Kore bir felaketi önlemek istiyorsa kendisini terbiye etmeli."

Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Sekreteri Pak Jong-chon da Wook'a tepki gösterdi. Mevcut koşullarda diğer tarafı etkileyecek herhangi bir yanlış karar veya beyanın "tehlikeli bir çatışmayı ve tam teşekküllü bir savaşı" tetikleyebileceğini belirterek uyardı.

İki ülke arasındaki ilişkiler, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın girişimleriyle 2018'de iyileşmişti. Ancak Kuzey Kore, kendisine uygulanan yaptırımlarda ABD'yle anlaşmazlık yaşayınca bir yıl sonra tansiyon tekrar yükselmişti.

Kuzey Kore, 2017'den bu yana ilk kıtalararası balistik füze denemesini geçen ay yapmıştı. Bu yılki füze denemesi 11'e ulaştı.

AFP haber ajansı, iki taraf arasındaki gerilimin Güney Kore'de 

devlet başkanlığı seçimini kazanan Yoon Suk-yeol'un gelecek ay göreve başlamasıyla artabileceğini yazdı.

Zira Suk-yeol, kampanya döneminde "gerekirse Kuzey Kore'ye önleyici saldırı yapabileceklerini" açıklamış ve Jong-un'a "biraz terbiye vereceğini" söylemişti.

Kaynak: Independent Türkçe