Dünya Kızılelma'ya milli motor! Türk havacılığında bir dönüm noktası gerçekleşecek

Kızılelma'ya milli motor! Türk havacılığında bir dönüm noktası gerçekleşecek

09.03.2024 - 17:16 | Son Güncellenme:

TEİ tarafından ANKA-3 ve KIZILEMYA'YA insansız hava uçakları için geliştirilen, yerli ve milli üretim turbofan jet motoru ilk çalıştırma safhası başarı ile tamamlandı.

AYDIN HASAN Ankara - Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayelerinde başlatılan ve TEI sorumluluğunda yürütülen Proje kapsamında, Türkiye’nin ilk askerî turbofan motoru TF6000 başarıyla çalıştırıldı. Türkiye’nin ilk askerî turbofan motoru TF6000, Millî Muharip Uçak KAAN’ın motoruna giden yolda teknoloji kazanımı, test ve kabiliyet gösterimi için kurgulanarak, gerçek bir askerî turbofan motor özelliklerine sahip olacak şekilde tasarlandı.

Haberin Devamı

Kızılelmaya milli motor Türk havacılığında bir dönüm noktası gerçekleşecek

HAVACILIKTA DÖNÜM NOKTASI

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, proje gelişmesi ile ilgili olarak sosyal medya hesabında şu paylaşımda bulundu:

“Milli Gücümüz Göğsümüzü Kabartıyor, Yüreklere Huzur Veriyor! Vatan evlatlarımızın enerjisi ile güç verdiğimiz Türkiye’nin ilk Millî Turbofan Motoru TF6000 millî motor test sisteminde ilk kez çalıştırıldı! Test sürecinin sonunda KIZILELMA ve ANKA-3 gücünü TF6000’den alacak! Başta mühendislerimiz ve teknik ekiplerimiz olmak üzere projede emeği geçen herkesi yürekten tebrik ederim. Ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olsun."

İLK ASKERİ TURBOFAN UÇAK MOTORU

TF6000 Projesi ile Türkiye ilk kez askerî bir turbofan uçak motorunu çalıştırmış ve uçak motorları teknolojisini de kazanmış oldu. TF6000/TF10000 motor projeleri ile beraber Türkiye aynı zamanda ilgili aksesuar alt sistemleri, fan modülü, değişken sabit kanatlı kompresör, akış karıştırıcı egzoz, art yakıcı tasarım, geliştirme ve imalat aşamalarını da gerçekleştirerek; kritik teknoloji, yerli yan sanayii firmaları ve tecrübeli insan gücü kazanımını da sağlayacak.

Kızılelmaya milli motor Türk havacılığında bir dönüm noktası gerçekleşecek

SELÇUK BAYRAKTAR SOSYAL MEDYASINDAN PAYLAŞTI