Geri Dön
Dünya‘Komşuluk’ için Esad’a davet yok

‘Komşuluk’ için Esad’a davet yok

Irak yönetiminin bu ay sonunda Bağdat’ta düzenleyeceği ‘Bölgesel Komşuluk Zirvesi’ne Suriye rejimi lideri Beşar Esad’ın davet edilmesinden vazgeçildiği öğrenildi.

‘Komşuluk’ için Esad’a davet yok

Namık Durukan - Önceki hafta İstanbul’da Vahdettin Köşkü’ndeki kabulde, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin zirveye ilişkin davet mektubunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletmişti. Görüşmenin ardından Erdoğan’ın zirveye sıcak baktığı ancak Esad’ın da katılması ihtimali nedeniyle mesafeli yaklaştığı öne sürülmüştü.

Bölgedeki gerilimi azaltmayı ve terör örgütleriyle mücadele çabalarını artırmayı amaçladığı ifade edilen zirveye Avrupa’dan bazı ülke başkanları ve ABD’den katılım olacağı açıklanırken, zirveye iştirak edecek bölge ülkelerinin Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Ürdün ve Katar olduğu belirtildi. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a da zirve için bir davet mektubu gönderildi.

Irak Başbakanı Kazımi, bakanları aracılığıyla komşu ülke liderlerine davetiyelerini iletti. Dışişleri Bakanı Hüseyin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Savunma Bakanı Cuma Anad Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’ye, Maliye Bakanı Ali Allavi de Ürdün Kralı II. Abdullah’a zirve davetini iletti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, zirveye bizzat katılacağı hususunda Kazımi’yi bilgilendirdi.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, geçen hafta Esad ile yaptığı telefon görüşmesinin zirve ile ilgili  olduğu belirtilmişti. Ancak davet edilen ülkelerin çoğu Esad’ın katılımına sıcak bakmayınca Esad’ın davet edilmesinden son anda vazgeçildi.