Geri Dön

Korkunç manzara!

İsrail askerlerinin, öldürdükleri bir Filistinli’nin cenazesini dozerle almaya çalışması büyük tepki çekti!

Korkunç manzara!

İsrail askerlerinin, abluka altındaki Gazze Şeridi sınırındaki Han Yunus kenti yakınlarında öldürdükleri bir Filistinli’nin cansız bedenini buldozerle sürüklemeye çalışması, sosyal medyada büyük tepki topladı.

Gazze’nin Abasan beldesinin doğusundaki sınır telleri yakınında İsrail askerleri, iki Filistinli’ye ateş açtı. Söz konusu olayda Filistinlilerden biri hayatını kaybederken, diğeri de yaralandı. Ancak sosyal medyaya düşen görüntüler, olayın bunun ötesinde gerçekleşen boyutunu da gözler önüne serdi. Nitekim adının Muhammed En-Naim olduğu belirtilen 27 yaşındaki Filistinlinin cansız bedenini almak isteyen bir grup Filistinli, bölgeye gelen İsrail ordusuna ait buldozer engeliyle karşılaşıyor. Dozer Filistinlilere engel olmaya çalışan, Filistinlilerin, naaşı alarak bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor ancak bu kez de silah sesleri duyuluyor. Naaşı almaya çalışanlara ateş açan İsrail askerlerinin bacağından vurduğu bir Filistinli yere düşerken, ölen Filistinlinin naaşı tekrar yere bırakılıyor.

Ordudan açıklama

Grubu takip eden dozer, ölen Filistinlinin cesedini almaya çalışırken, cesedi parçalıyor, daha sonra da parçalanmış cesedi sürükleyerek bölgeden uzaklaşıyor. Korkunç görüntülerin sosyal medyada yayılmasından önce İsrail ordusu, patlayıcı madde yerleştirmek için sınıra yaklaştığını iddia ettiği 2 kişiye ateş açıldığını duyurmuştu.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail askerlerinin Filistinlinin naaşını dozerle sürüklemesini, “Nefret ve ırkçılığı içeren barbar ve acımasız bir eylem” olarak değerlendirdi. Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum ise, “İsrail işgal güçlerinin, Gazze sınırlarında masum bir genci öldürmesi ve dünyanın gözü önünde naaşına eziyet etmesi, ağır bir suçtur ve İsrail’in Filistin halkına yönelik kara listesine bir yenisini eklemiştir” dedi.

Papa barış planı için uyardı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, İtalya’nın Bari kentindeki ziyareti sırasında yaptığı konuşmasında, ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail ile Filistin arasındaki savaşı sonlandıracak sözde barış planına atıfta bulundu. Adaletsiz çözümlerin yeni krizler doğuracağını söyleyen Papa Francis, “Adaletsiz çözümlerin tehlikesiyle birlikte İsrailliler ile Filistinliler arasında hala çözülmemiş bir anlaşmazlık var. Bu nedenle yeni krizler ortaya çıkıyor” dedi. Trump, 28 Ocak’ta açıkladığı tek taraflı sözde Orta Doğu barış planında Kudüs’ün, İsrail’in “bölünmez” başkenti olarak kabul edileceğini söylemişti.

Milliyet'te Gündem (1 Temmuz 2020)İşte Türkiye ve dünyada gündemin öne çıkan başlıkları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber