DünyaGazze'deki savaşta son dakika... Hükümet ve ordu arasında ipler koptu! İsrail'de büyük skandal patladı

Gazze'deki savaşta son dakika... Hükümet ve ordu arasında ipler koptu! İsrail'de büyük skandal patladı

16.06.2024 - 12:00 | Son Güncellenme:

İsrail ordusu Refah'ın en güney noktasında saldırıları durdurma kararı aldı, bir sonraki emre kadar bölgede silahlar susacağı belirtilirken böyle bir kararın neden alındığı da açıklandı. İsrail'de alınan bu kararın arkasındaki skandal ise adeta hükümet ve ordu arasındaki köprüleri yıktı.

İsrail-Hamas arasındaki savaş bütün Orta Doğu'ya yayıldı. Bölgeden gelen gelişmeleri canlı aktarıyoruz.

İSRAİL'DEN GAZZE'DE "YEREL VE TAKTİKSEL ARA" KARARI

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırıları 254 gündür devam ederken, İsrail ordusu, "insani yardımların hacmini arttırmak" amacıyla Gazze’nin bir kısmında saldırılarına ara vereceğine duyurdu. Ordu tarafından yapılan açıklamada, "Gazze'ye giren insani yardım hacmini arttırmak amacıyla, BM ve uluslararası kuruluşlarla yapılan ek görüşmelerin ardından Kerem Şalom Sınır Kapısı’ndan Selahaddin Yolu’na ve oradan da kuzeye giden yol boyunca, ikinci bir duyuruya kadar her gün saat 08.00'den 19.00'a kadar insani yardım amaçlı askeri faaliyetlere yerel ve taktiksel bir ara verilecektir” denildi.

BM, karardan memnun

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail ordusunun saldırılarına ara verme kararından memnun olduğunu belirterek, insani yardımların artırılması için daha fazla "somut önlem" alınması çağrısında bulundu.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke yaptığı açıklamada, söz konusu duyuruyu memnuniyetle karşıladıklarının belirterek, karar alınsa da henüz ihtiyaç sahiplerine daha fazla yardım ulaştırılamadığını aktardı.

MESCİD-İ AKSA'DA 40 BİN KİŞİ BAYRAM NAMAZI KILDI

İsrail’in yoğun kısıtlama ve tacizlerine rağmen işgal altındaki Doğu Kudüs'te on binlerce Müslüman Kurban Bayramı’nı kutluyor. Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’da yaklaşık 40 bin Müslüman Kurban Bayramı namazını eda etti. İsrail güçlerinin içeriye almadığı Filistinliler ise Mescid-i Aksa çevresinde namaz kıldı. İsrail polisinin sınırlamaları nedeniyle cemaat, namazın ardından dağıldı.

HÜKÜMET VE ORDU ARASINDA YENİ POLEMİK

Hamas'ın siyasi lideri İsmail Haniyeh, Pazar günü İsrail'in saldırıları kısmen durdurması hakkında konuştu. Haniyeh alınan kararın Biden'ın ateşkes planına uygun olduğunu ifade etti. Haaretz gazetesine konuşan yetkililer ise İsrail ordusunun taktiksel duraklamayı kimseye söylemeden hatta bakanlığın bile haberi olmadan aldığını ifade etti. Gazeteye konuşan yetkililer, Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın dahi bu karardan haberinin olmadığını belirtiyor dolayısıyla hükümet henüz bu kararı onaylamadı.

BIDEN'IN PLANI NEYDİ?

6 hafta sürmesi beklenen planın ilk aşamasında İsrail güçlerinin Gazze'nin nüfus barındıran tüm alanlarından çekilmesi, aralarında kadın, yaşlı ve yaralıların bulunduğu bazı rehinelerin serbest bırakılması, maddeler arasında. Bunun karşılığında da yüzlerce Filistinli mahkumun serbest bırakılacağını söyleyen Biden, Filistinlilerin Gazze'nin her yanındaki evlerine gidebileceğini ve insani yardım miktarının büyüyeceğini belirtti. ABD Başkanı ikinci aşamadaysa, geriye kalan tüm sağ rehinelerin geri dönmesinin ve geçici ateşkesin kalıcı olarak tam anlamıyla devreye girmesinin planlandığını belirtti.
Ateşkesin daimi olarak "tüm düşmanca faaliyetlere son verilmesine" döneceğini kaydetti. ABD Başkanı, ilk ve ikinci aşamalar arasında zorlu müzakerelerin yapılması gerektiğini de kabul etti.
Biden, İsrail'in planının üçüncü aşamasında da 7 Ekim'de rehin alınıp, hayatını kaybeden tüm rehinelerden geriye kalanların geri verilmesinin öngörüldüğünü vurguladı.

Haberin Devamı
ABD ORDUSUNDAN HUSİLERİN VURDUĞU GEMİYE DAİR AÇIKLAMA

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Yemenli Husilerin 13 Haziran’da Ukrayna’nın sahip olduğu ve Polonya tarafından işletilen dökme yük gemisine balistik füzelerle iki ayrı saldırı düzenlediğini, geminin mürettebatının başka bir gemiyle güvenli bölgeye tahliye edildiğini duyurdu.

CENTCOM’dan yapılan açıklamada, Palau bandralı, Ukrayna’nın sahibi olduğu ve Polonya tarafından işletilen M/V Verbena adlı dökme yük gemisinin, 13 Haziran’da balistik füzelerle iki ayrı saldırıya uğradığını, geminin mürettebatının ise M/V Anna Meta adlı gemi tarafından güvenli bölgeye tahliye edildiğini duyurdu. CENTCOM, İran gemisi IRIN Jamaran’ın da o sırada bölgede olduğunu ancak Verbena’nın mürettebatına yardıma gitmediğini vurguladı.

 

Açıklamada, “İran destekli Husiler, 13 Haziran'da Palau bandıralı, Ukrayna'ya ait ve Polonya tarafından işletilen dökme yük gemisi M/V Verbena'yı iki ayrı füze saldırısıyla vurdu. 15 Haziran’da yerel saatle 13.45 sularında mürettebat, gemiyi terk ettiklerini belirten bir imdat çağrısı yaptı. M/V Anna Meta yardım için gemiye müdahale etmiştir. Anna Meta denizcileri kurtardı ve onları güvenli bir yere taşıyor. Mürettebat, yangınların devam etmesi ve kontrol altına alınamaması nedeniyle gemiyi terk etmiştir. İran fırkateyni IRIN Jamaran, M/V Verbena'dan sekiz deniz mili uzaklıktaydı ve imdat çağrısına yanıt vermedi” denildi.

İSRAİL ORDUSUNDA BİLANÇO AĞIRLAŞIYOR


İsrailli yetkililer Ocak ayından beri hayatını kaybeden İsrail askeri sayısını 307 olarak açıkladı.

ATEŞKES KONUSUNDA SON DURUM

İsrail’in yoğun saldırılarının devam ettiği Gazze Şeridi’nde ateşkes müzakereleri sürüyor. ABD Başkanı Joe Biden’ın açıkladığı ateşkes planının devreye girmesi için yoğun çaba sarf eden ülkeler Hamas ile İsrail’e ortak noktada buluşmaları için baskı yapıyor. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan bugün yaptığı açıklamada, Katar ve Mısır’ın Biden tarafından sunulan ateşkes planını ilerletmek için yakında Hamas yetkilileri ile bir görüşme planladığını söyledi. Sullivan, Hamas’ın plana yönelik tepkisini yakından izlediklerini belirterek, “Bazı düzenlemelerin idare edilebileceğini düşünüyoruz. Bazıları ise hem Başkan Biden'ın ortaya koyduğu hem de BM Güvenlik Konseyi'nin onayladığı düzenlemelerle tutarsız. Ve bu gerçekle yüzleşmek zorundayız” dedi.

Haberin Devamı
İSRAİL SALDIRILARI 'KISMEN' DURDURMA KARARI ALDI


İsrail ordusu Kurban Bayramı'nın ilk gününde yayınladığı açıklamada Gazze'ye giren insani yardım hacmini artırmak ve BM ve uluslararası kuruluşlarla yapılan ilave görüşmelerin ardından, bir sonraki duyuruya kadar her gün saat 08.00'den 19.00'a kadar saldırıların durdurulacağını açıkladı. Saldırıların durdurulacağı alan ise Kerem Şalom Kapısı'ndan Selahaddin Yolu'na oradan da Avrupa Hastanesi'nin olduğu bölgeye kadar uzanıyor. Saldırıların durdurulacağı kısım ise Refah'ın en güneyi.

İsrail ordusunun İbranice paylaşımlar yapan resmi hesabı ise Hamas ve diğer savaşçıların bölgede hala aktif olduğunu ancak insani yardımlar için böyle bir ara verme kararı aldıklarını öne sürdü.

8 İSRAİL ASKERİ ÖLDÜ

İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde İsrail ordusuna karşı kurulan 'karma pusuda' çok saıyda İsrail askerinin öldüğünü ve yaralandığını duyurdu. Filistin kaynakları söz konusu askerlerin Namer APC zırhlı aracı içindeyken İran üretimi Yasin 105 füzesiyle vurulduğunu belirtiyor. Kassam Tugaylarından yapılan bir diğer açıklamada da İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleriyle beraber İsrail'in güneyindeki Sofa askeri mevzisinin bombalandığı belirtildi.
İsrail ordusu ise yaşananlarla ilgili saatler sonra açıklamalarda bulunarak 8 askerin hayatlarını kaybettiğini doğruladı.