Geri Dön
DünyaMalezya'dan flaş AstraZeneca aşısı açıklaması

Malezya'dan flaş AstraZeneca aşısı açıklaması

Malezya hükümeti, Oxford Üniversitesinin ilaç firması AstraZeneca ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının güvenli olduğunu bildirdi.

Malezya'dan flaş AstraZeneca aşısı açıklaması

Sağlık Bakanı Ethem Baba, yaptığı yazılı açıklamada, aşının, 4 Kasım 2020'den bu yana 12 bin gönüllüye uygulandığını belirterek, "AstraZeneca aşısının ciddi bir yan etki yaratmadığını göstermiştir. Verilere göre aşı sonrası meydana gelen etkiler, ikinci dozun ardından büyük oranda azalmıştır." dedi.

Aşılamaların pıhtılaşma sonucu damar tıkanıklığına yol açtığına dair sağlam bir kanıt bulunmadığı vurgulayan Ethem, "Yetkililerden aldığımız bilgiler ışığında, AstraZeneca'nın Kovid-19 aşılarının kullanımının güvenli olduğu neticesine vardık." ifadesini paylaştı.

Malezya 3 Mart'ta AstraZeneca aşılarının kullanımını onaylamıştı.

AstraZeneca'nın Kovid-19 aşıları bazı ülkelerde, kanda pıhtılaşmaya yol açarak damar tıkanıklığı ve akciğer embolisi gibi durumlara neden olabileceği şüphesiyle geçici olarak durdurulmuştu.

Bazı ülkelerin bu aşının kullanımını durdurması üzerine Avrupa İlaç Ajansı (EMA), 18 Mart'taki açıklamasında, AstraZeneca'nın Kovid-19 aşısının güvenli olduğu belirtilmişti.

 

Metrelerce kuyruk oluştu; 2 ton baklava 3 saatte tükendiEskişehir'de Ramazan Bayramı'na 2 gün kala, kilosu 18 ile 30 lira arasında değişen baklavaları almak isteyenler işyeri önünde uzun kuyruklar oluştururken, 2 ton baklava yaklaşık 3 saatte tükendi. Polis ekipleri koronavirüs tedbirleri nedeniyle kuyruktakileri sık sık sosyal mesafeye dikkat edilmesi konusunda uyardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet