Geri Dön
DünyaOtele dönüştürülecek aile şatosunu geri istiyor!

Otele dönüştürülecek aile şatosunu geri istiyor!

Fransız aristokrat, otele dönüştürülmesi beklenen aile şatosunun iadesini talep ediyor. Dük otel planlarının, Chantilly mülkünü asla değiştirmeme anlaşmasını ihlal ettiğini söylüyor.

Otele dönüştürülecek aile şatosunu geri istiyor!

Bir Fransız kontu, ailesinin tarihi şatosunu 5 yıldızlı bir otele dönüştürme planlarını sert eleştiriyor. Kontun iddiasına göre bu planlar, mülkün asla değiştirilmemesini öngören, 1880'lerin anlaşmasını ihlal ediyor.

Şato, 1886'da Henri d'Orléans tarafından miras bırakıldığı Fransa Enstitüsü'ne ait.

Şimdi ise onun soyundan gelen Jean d'Orléans (bugünkü Paris Kontu) mülkün bir kısmının otele dönüştürülmesi planlarına karşı çıkıyor ve mülkün enstitüye değiştirilmeyeceği ikazıyla verildiğini söylüyor.

Onaylanan planlara göre şatodaki Pavillon d'Enghien, bir spa ve gastronomi restoranının bulunacağı ve gecelik ücretinin 760 euro (yaklaşık 11.5 bin TL) olacağı lüks bir otele dönüştürülecek.

Paris Kontu ise vasiyetin binlerce obje ve tablonun ödünç verilmesini, satılmasını veya taşınmasını, asılan tabloların değiştirilmesini ya da şatonun dış veya iç mimarisinde herhangi bir değişiklik yapılmasını yasaklayan katı detaylarına işaret ediyor.

Kont, planlanan otel imarının enstitüye verilen vasiyeti geçersiz kıldığını ve mülkün d'Orléans ailesine iade edilmesi gerektiğini öne sürüyor.

Jean d'Orléans ve kardeşi Eudes, kasımda ulusal mali savcı Jean-François Bohnert'e gönderilen bir mektupta, mülkle ilgili "giderek artan endişeleri" hakkında yazdı ve değişikliklerin "doğrudan kurbanları" olarak görülmelerini istedi.

İkili ayrıca Louvre Müzesi'nden sonra Fransa'daki en büyük ikinci antika resim koleksiyonu olan şatonun sanat koleksiyonuna atıfta bulunarak, "eserlerin şüpheli bir şekilde ortadan kaybolmasından" bahsetti.

Otel planları, mülkün yöneticisi Didier Selles'in ihale sürecinin hileli olduğu iddiasıyla temmuzda istifa etmesinin ardından halihazırda askıya alınmıştı.

Chantilly kalesi kısmen otele dönüştürülecek ilk tarihi mülk değil. Paris'in Versailles sarayının bir bölümü de lüks bir otele dönüştürülmüş ve otel Haziran 2021'de açılmıştı.

Sarayın eski konukevi Le Grand Contrôle'de yer alan Airelles Château de Versailles'da 14 oda, bir havuz, spa ve restoran bulunuyor.

Kaynak: Independent Türkçe

Son anketten çıkan çarpıcı sonuç! Daha uygun konjonktür bulunamaz ama...
Ülkenin konuştuğu Türk! Sarah ile Musa'dan sonra Anna-Marie ile Mürsel...
İki ülkenin de başı  büyük belada! Çözüm için son umut
Sapık doktorun başka görüntüler de ortaya çıktı! Sedyedeki hastaların çıplak fotoğrafları...
Çarpıcı karne uyarısı! Düşük notun sebebi...
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Atıktan Sanat’a projesi çocuklara umut olacak
Fatih Terim için olay iddia! Galatasaray'dan ayrılır ayrılmaz yeni adresi...
Kripto paralarda büyük kayıp! İşte sebebi...
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Kahve keyfi öğretmenin sonu oldu! Karne vermek için erkenden uyandı
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi
Okan Yalabık-Ezgi Ayvalı'nın dört yıllık aşkı belgelendi!
Feci olay! Otomobilin kapısını açtı, parmakları koptu
Acun Ilıcalı'dan bomba transfer! Fenerbahçe'nin yıldızı teklifi kabul etti

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler