Geri Dön
Dünya'Oy satın aldığını' kabul eden eski Japonya Adalet Bakanına hapis

'Oy satın aldığını' kabul eden eski Japonya Adalet Bakanına hapis

Japonya'da 2019 seçimlerinde "oy satın aldığı" suçlamalarını kabul eden eski Adalet Bakanı Kawai Katsuyuki, 3 yıl hapis cezasına çaptırıldı.

'Oy satın aldığını' kabul eden eski Japonya Adalet Bakanına hapis

Japon haber ajansı Kyodo'nun haberine göre, Tokyo Bölge Mahkemesinde açılan davada, Kawai hakkındaki karar açıklandı.

"Oy satın aldığını" kabul eden Kawai'ye 3 yıl hapis cezası ile 12 bin dolar para cezası verildi.

Kawai'nin Temmuz 2019'da seçim bölgesi Hiroşima'dan eşinin Danışman Meclisine (Sangiin) seçilebilmesi için 29 milyon yen (266 bin dolar) para verdiği iddia edilmişti.

İddianamede adı geçen 100 kişinin 94'ü, o dönem Kawai'den "oy satın alma maksadıyla para aldığını" kabul etmişti.

Önceki Başbakan Abe Şinzo döneminde Adalet Bakanlığına getirilen Kawai, haftalık Shukan Bunshun dergisinin iddiaları üzerine, Eylül 2019'da atandığı görevinden bir ay sonra istifa etmişti.

Açılan soruşturma sonrası ocak ayında suçlu bulunan eski bakanın eşi Kawai Anri da 16 ay hapis cezasına çarptırılmış ve geçen ay Sangiin milletvekilliğinden istifa etmişti.

Çorlu Deresi simsiyah akıyor, kokudan pencere açamıyorlarTrakya'da, kirliliğiyle gündeme gelen Ergene Nehri'nin önemli kollarından biri olan Çorlu Deresi, endüstriyel atıklar nedeniyle simsiyah akmaya devam ediyor. Derenin geçtiği Ergene’de İlçe Kent Konseyi Başkanı Ercüment Tuncay, halkın sıcak havanın da etkisiyle artan ağır koku nedeniyle pencere ve kapılarını açamaz hale geldiğini belirterek, “Bizler Ergeneli vatandaşlar olarak bir an önce bu kokulardan uzaklaşmak ve sağlıklı bir Ergene’de yaşamak istiyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet