Dünya Paşinyan'ın Dağlık Karabağ pişmanlığı: Çok büyük bir hata yaptık

Paşinyan'ın Dağlık Karabağ pişmanlığı: Çok büyük bir hata yaptık

03.09.2023 - 15:29 | Son Güncellenme:

Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ ve Laçın koridoru konusunda Rusya'nın verdiği sözleri tutmadığını öne sürdü. Moskova'ya güvenmekle ülkesinin güvenlik risklerini artırdığını kabul eden Paşinyan'ın açıklamaları Rus medyasında manşet oldu.

Paşinyanın Dağlık Karabağ pişmanlığı: Çok büyük bir hata yaptık

2020 yılında tam 44 gün süren Dağlık Karabağ Savaşı'nda ilk çatışmalar 'Temas Hattı'nda yaşandı. Çatışmalar sonrası hem Azerbaycan hem de Ermenistan askeri ve sivil kayıpları dünya basınıyla paylaştı. Çok sayıda ülke ve Birleşmiş Milletler çatışmayı şiddetle kınadı ve her iki tarafı da gerilimi azaltmaya ve müzakereleri gecikmeden sürdürmeye çağırdı. Dağlık Karabağ'ın ikinci en büyük şehri Şuşa'nın Azerbaycan kontrolüne geçmesi sonrası ise devreye Rus lider Putin girdi. Yapılan üçlü görüşmeler sonrası Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan başbakanı Nikol Paşinyan tarafından Ateşkes Antlaşması imzalanarak Dağlık Karabağ bölgesindeki tüm çatışmalara 10 Kasım 2020 tarihinde Moskova saati ile 00.00 itibarıyla son verildiği açıklandı.

Haberin Devamı

TB2'DEN 1 MİLYAR DOLARLIK HASAR

Ukrayna işgalinden önce ilk kez devletler arası bir savaşta sahneye çıkan Bayraktar TB2 ise Ermenistan tarafına toplamda 1 milyar dolarlık bir hasar verdi. Özellikle dağlık bir alanda gerçekleşen ve savaş uçaklarının manevraların kısıtlandığı bölgede hedefleri bir bir imha eden TB2 o dönem hem yerel hem de ulusal medyada ses getirdi.

Paşinyanın Dağlık Karabağ pişmanlığı: Çok büyük bir hata yaptık

'HATA YAPTIK'

Gün içerisinde Rus basında çıkan haberlerde ise Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Rusya'ya yönelik yaptığı açıklamalar yer aldı. Ermenistan'ın güvenlik ve askeri açıdan Rusya ile işbirliği yapmasını büyük bir hata olarak nitelendiren Paşinyan, 'Güvenlik merkezinde tek bir noktaya bağlı kaldık. Rusya'nın mühimmat ve silaha ihtiyaç duyduğu şu günlerde Ermenistan'ın güvenliğini karşılayamayacağı açıktır' dedi.

Haberin Devamı

Paşinyanın Dağlık Karabağ pişmanlığı: Çok büyük bir hata yaptık

'BUNLAR BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR SORUN'

Açıklamalarının devamında Paşinyan, 9 Kasım 2020 tarihli üçlü açıklamaya göre Rus barış güçlerinin misyonlarını yerine getirmediğini sözlerine ekledi ve ' Rusya Dağlık Karabağ'a giden Laçin koridorunu kontrol etmiyor. Bunun iki nedeni olabilir; ya Rusya Federasyonu Laçin koridorunu kontrol edemiyor ya da kontrol etmek istemiyor. Bizim için bunlar büyük bir sorun' dedi.

LAÇIN KORİDORU'NUN ÖNEMİ

2020’de Azerbaycan ilk Karabağ savaşında kaybettiği toprakların hepsini olmasa da önemli bir bölümünü geri aldı. Bu bölgeler arasında Laçın Koridoru'nun olduğu kısım da mevcuttu. Ermenistan ile Dağlık Karabağ arasındaki tek karayolu olan bu koridor için Azerbaycan ve Ermenistan 1988-1994 arasında da savaştı.

Paşinyanın Dağlık Karabağ pişmanlığı: Çok büyük bir hata yaptık

RUSYA'NIN ROLÜ

2020'de ateşkes görüşmelerine de öncülük eden Rusya’nın bölgedeki rolü kritik. Nitekim Laçin koridoru Rus barış güçlerinin kontrolünde.
Bakü, Rus barış güçlerinin eylemlerinden uzun süredir rahatsız ve onları yasa dışı Ermeni silahlı grupları durdurma yönünde herhangi bir adım atmamakla suçluyor. Öte yandan Rusya, Şubat ayında Ermenistan’ın talebiyle bölgeye gönderilen AB'nin sivil gözlem misyonu EUMA’nın varlığından da rahatsız.
Yaklaşık 100 bağımsız gözlemciden oluşan misyona, Azerbaycan’ı Ermenistan’dan ayıran sınırda iki yıl boyunca “güvenliği tesis etme” ve normalleşme çabalarına katkıda bulunma yetkisi verildi.

Haberin Devamı

Haziran ayında Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, “gizli gündemi” olduğunu söylediği AB’yi, Rusya’yı bölgeden “defetmeye” çalışmakla suçladı. Uzmanlar ise iki ülke arasındaki askeri gerilimin her an yeniden tırmanabileceğinden endişeli.